Bałwanek na choinkę


Pomysł ten znalazłam na jednej z rosyjskich stron ale jako, że niezwykle nie urzekł dzielę się nim z Wami. W tym wpisie zobaczycie jak zrobiony jest bałwanek na choinkę. Oczywiście, gdy już poznacie jak robi się takie ozdoby okaże się, że to może być kotek, piesek, misiek i inne stworzonka. Oczywiście jeśli czytacie moje wpisy regularnie to wiecie, że nie taki diabeł straszny jak go malują i nie takie ręczne robienie ozdób trudne jak by wskazywał na to efekt końcowy.

Pomysł pochodzi ze strony livemaster.ru To co chcemy zrobić dzisiaj wygląda tak:


Jak sami widzicie ozdoba rzeczywiście może urzec. A wiec do dzieła moi drodzy, bo święta za pasem.

Czego potrzebujemy?

  • kawałek sklejki lub kartonu
  • farby akrylowe w kolorach: białym, niebieski, pomarańczowy, czerwony, zielony, brązowy, srebrny, złoty. Oczywiście z braku można użyć farb plakatowych ale efekt może różnić się od zamierzonego
  • pędzle: cienkie okrągłe i jeden nieduży płaski. To dla wygody, można oczywiście męczyć się też innymi.
  • waciki lub kawałek gąbki
  • ładna włóczka lub sznureczek koloru czerwonego i złotego
  • cienkie szydełko
  • nożyczki
  • Klej wikol lub minutka
  • ołówek

A tutaj szablon na podstawie którego wykonujemy poszczególne elementy bałwanka. Można je odrysować na sklejce, jeśli mamy czym ją wyciąć lub na grubszej tekturce, lub nawet na kilku sklejonych papierach technicznych i wtedy wyciąć dokładnie ostrym nożykiem.

Teraz weźmiemy się do malowania. Płaskim pędzelkiem dokładnie malujemy wszystkie elementy. Tułów, głowę i nogi malujemy na biało, rękawiczki na zielono a prezent na czerwono. Trzeba pamiętać o tym, że każdy element ma wierzch, spód i brzegi, które także należy dokładnie i równo pokryć farbą.

Teraz za pomocą cienkiego lub dobrze zaostrzonego ołówka rysujemy elementy głowy: oczy, nos, usta, brwi i czapkę, oraz elementy nóg: skarpety, wzorki na nich itp. Trzeba się do tego przyłożyć i nie rysować zbyt mocno oraz robić to dokładnie. Można najpierw spróbować na szablonie.

Teraz zabieramy się za kolorowanie. Za pomocą niebieskiej i białej farby wytwarzamy sobie jasnoniebieski kolor. Za pomocą okrągłego pędzelka podkreślamy „cienie” białych kształtów na nogach, korpusie i głowie bałwanka. Wykonujemy to tak, aby podkreślić kulistość postaci. Następnie odrobinę ciemniejszym kolorem podkreślamy też brzegi naszego błękitu od strony brzegów. Przyciemniamy tak krawędzie brzuszka, brzegi łydek i cień czapki

Następnie na wacik lub na gąbkę nakładamy nieco srebrnej farby i poprzez delikatne wklepywanie nanosimy ją na odsłonięte części „ciała” bałwanka: twarz, brzuch, łydki.

Pomarańczową farbą i cieniutkim pędzelkiem rysujemy nosek w kształcie marchewki. Mieszając czerwony i biały kolor tworzymy róż, z którego robimy rumiane policzki. Zupełnie cienkim pędzelkiem i brązową farbą rysujemy brwi, oczy i usta. Można to też ostatecznie zrobić cienkopisem.

Czerwoną farbą malujemy elementy czapki oraz skarpetek, następnie zieloną farbką rysujemy rysunek dzianiny. Można to sobie ułatwić rysując najpierw cieniutkie kreski a następnie stawiając niewielkie na nich znaczki. Proszę cały czas pamiętać, że rysunki robimy po obu stronach i z boku każdego elementu. Aby sobie ułatwić bardziej można farbę nanieść na dobrze zaostrzony ołówek i za jego pomocą pomalować szlaczki.

Brązową farbą rysujemy uważnie i dokładnie kontury elementów, na czapce, i na skarpetach.

Cieniutkim pędzelkiem rysujemy za pomocą złotej farbki kokardę i szlaczki na prezencie. Wykończenie znów robimy farbką brązową.

Kolejny etap to pozbieranie tego w całość i ostatnia kosmetyka. Za pomocą szydełka oraz cienkiej włóczki w kolorze czerwonym robimy mały miniszaliczek dla bałwanka. Wystarczy długość ok 8-10 cm. Oczywiście można też użyć po prostu kawałka czerwonej tasiemki lub wstążeczki.

Następnie złoty lub brązowym sznureczkiem łączymy wszystkie elementy pozostawiając odpowiednie długości sznureczka, dobrze jest też zadbać o to, aby supełki okazały się bardzo dyskretne. Dla ułatwienia można je skleić odrobiną kleju a gdy ten wyschnie obciąć niepotrzebne końcówki.

Zawieszka tez jest zupełnie dowolną sprawą. Możemy ozdobę powiesić na sznureczku, wstążeczce, ale też na haczyku czy nitce lub tasiemce.

Teraz ostatni etap wykończenia. Za pomocą kleju przyklejamy do brzuszka prezent, następnie zaś rękawiczki, jedną do prezentu drugą do brzuszka. I wiążemy szaliczek na szyi. Właściwie już skończyliśmy.

Teraz pora na wymyślenie innych postaci. Miłej zabawy :)

Pomysł pochodzi ze strony livemaster.ru

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.