Batik woskiem malowanie


http://www.lovemilia.com.my/2009/07/toward-greenery-painting/

Batik jest to ręczna technika barwienia tkanin, zarówno ozdobnych (obrazy) jak i użytkowych – materiał na odzież i inne. W technice tej używa się wosku oraz farb do tkanin, a inwencja i dobór wzorów oraz kolorów jest właściwie nieograniczony.

Aby otrzymać zamierzony efekt na tkaninę nakłada się wosk i kąpie ją w barwniku, który farbuje tylko niepokryte woskiem fragmenty. Gdy osiągnięty ma być wielobarwny wzór to nakładanie wosku i farbowanie powtarza się wielokrotnie.
Batik jest bardzo starą techniką, gdyż pochodzi z Jawy i był znany w Afryce i Azji już około VIII w. Na naszym kontynencie pojawił się około XVIII wieku a najbardziej popularny był na początku XX wieku.
Aby stworzyć tkaninę batikową to na początek wystarczy jakiś prosty wzór, motyl, kwiat, wosk i troszkę pracy.
Rzeczy jakie są potrzebne to:
 • Pędzle,
 • Pigmenty
 • Przyrząd do nakładania wosku
 • Wosk
 • Parafina
 • Pędzle
 • Materiał naturalny a nie syntetyczny, np. prześcieradło czy jedwab gdyż dobrze chłonie farbę i wiernie oddaje jej kolory
 • Naczynie do podgrzewania wosku – może być specjalne do tego celu, ale na początek wystarczy rozgrzany wosk ustawić nad podgrzewaczem ze świecy
 • Miejsce do pracy
 • Rękawiczki i naczynia na barwnik, wielkość uzależniona jest od tego, czy na płótnie farbami będziemy malować, czy też całe dzieło moczyć w barwniku
 • Wprawna ręka i cierpliwość
Narzędzia to jak wspomniałam pędzelki różnych grubości, którymi można malować farbki, ale także nanosić wosk, tutaj jednak jest praktyczniejsze specjalne narzędzie:

…którym czerpiemy wosk i wylewa się on stopniowo przez dzióbek, który jak widać ma różną wielkość i można za jego pomocą „rysować” różnej szerokości linie woskowe.
Jak zaczynamy batik? Na płótnie rysujemy wzór a następnie nakładamy wosk na miejsca, które mają pozostać białe. Wosk mieszamy w naczyniu z parafiną i rozgrzewamy do temperatury około 90 stopni Celsjusza.

http://w-spodnicy.ofeminin.pl

Płótno następnie zanurzamy w barwniku na co najmniej 20 minut, ale uzależnione to jest oczywiście od rodzaju użytego pigmentu.
Po wysuszeniu wosk nanosimy na te fragmenty materiału, gdzie ma zostać uzyskane zabarwienie. I ponownie wkładamy go do farby. Tak robimy do uzyskania efektu końcowego.

http://www.national-geographic.pl/drukuj-artykul/batik-obrazy-malowane-woskiem/

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że połączone dwa barwniki dają trzeci kolor. Tutaj przypomnieć sobie należy lekcje zajęć plastycznych ze szkoły. Kolor zielony uzyskamy łącząc barwnik żółty z niebieskim. Połączenie niebieskiego z czerwony da nam kolor fioletowy. Czerwony połączony z zielonym ubarwi tkaninę na brązowo. Nie jest to proste za pierwszym razem, bo trzeba sobie dokładnie zaplanować, co chcemy uzyskać oraz jakie będą etapy pracy.

http://www.studio-art.ro/modele_culoare_rgb_cmyk.php

Po zakończeniu farbowania trzeba pozbyć się wosku, robi się to za pomocą żelazka i gazet lub innego wchłaniającego papieru.
Inna metodą farbowania jest nanoszenie farby pędzelkiem i wtedy wypełniamy kontury namalowane woskiem konkretnym kolorem. Metoda ta dobra jest np. do malowania obrazów.
Odnośnie tkanin użytkowych to po farbowaniu i pozbyciu się wosku należy je kilkakrotnie przepłukać w letniej wodzie a na koniec w wodzie z octem.

One thought on “Batik woskiem malowanie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.