Betonowa donica na kaktusy


Ta oryginalna donica do kaktusów została wykonana z betonu oraz różnych kamieni, muszli i potłuczonej ceramiki. Najlepiej pasuje do kaktusów, ale osobiście myślę, że może być też ciekawą ozdobą balkonu, tarasu lub ogrodu. Do kaktusów jednak pasuje najlepiej, gdyż nawiązuje do surowego otoczenia w jakim naturalnie rosną, kamienistą i suchą pustynie.

Do pracy potrzebne są:

  • cement, piasek, woda, połamana ceramika lub szkło, kamienie, muszle i to co przyjdzie ci do głowy.
  • plastikowa miska, która posłuży za formę, folia, jakieś mieszadło do betonu, coś do podłożenia: plastikowa płyta lub gruba warstwa gazet.
Miskę, stanowiącą formę musisz koniecznie okręcić folią inaczej beton może nie odkleić się od niej. Może to być zwyczajna folia spożywcza lub duża jednorazówka ze sklepu. Owiń ją dokładnie i potem miskę, odwróconą do góry dnem połóż na zabezpieczającym podkładzie. Dookoła ułóż jakieś kamyki, które będą podpowiadać ci jak gruba musi być warstwa nakładanego betonu.

Jeśli używasz miski o półlitrowej pojemności to potrzeba ci około kilograma cementu, pół kilograma przesianego piasku oraz 0,4 litra wody. Oczywiście jest to bardzo przybliżona ilość. Cement wymieszaj z piaskiem i stale mieszając dodaj do niego wody. Należy mieszać aż masa będzie jednolita i niezbyt rzadka.

 Masa powinna mieć taką konsystencję, aby nie spływała w dół po jej nałożeniu na miskę. Jeśli jest za gęsta dodaj wody, w przeciwnym razie trzeba dodać piasku i cementu. Masę nakładać należy od dołu do góry. Powinna mieć mniej więcej podobną grubość z każdej strony i nie może być cieńsza niż 2-3 cm.

Potem zwilżonymi rękoma (cały czas w rękawiczkach) wygładź ściany, zrób też palcem otwór na odpływ wody.

Teraz jest pora na umieszczenie w betonie wszelkich ozdób.

Dobrze jest też zrobić donicy nóżki z czterech równych kamieni. Lekko wciśnij je w beton.

Beton musi schnąć 2-3 dni w temperaturze pokojowej, nie susz donicy w żadnym piecu, czy na grzejniku bo może zwyczajnie popękać. Teraz możesz usunąć miskę, chyba, że zdecydowałeś się ją pozostawić w środku. Wtedy musisz w niej wywiercić odpływ w miejscu, gdzie zrobiony został w betonie. Przytnij też folię.

Teraz możesz ozdobić górny brzeg donicy, w tym celu rozrób jeszcze trochę betonu, nanieś go na brzeg i wklej w niego ozdoby.

Gdy brzeg wyschnie możesz zacząć sadzić kaktusy. Powodzenia :)

 Źródło zdjęć i pomysłu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.