Biżuteria z malowanych kamieni


Te piękne obrazki stworzone zostały na przeróżnych kamieniach. Cała sztuka głównie opiera się na umiejętnym dobraniu obrazka do naturalnej faktury i rysunku kamienia.

Technika ta jest bardzo stara  i ponad 200 lat temu przywędrowała do Rosji z Niemiec. Jej korzenie sięgają jednak dużo głębiej w historię. Sztuka malowania na kamieniach powstała najprawdopodobniej ponad 2 tysiące lat temu w Chinach. Samo malowanie na kamieniu jest proste oczywiście jeśli zna się technikę i potrafi chociaż trochę malować.

Do malowania używa się farb olejnych. Autor tej instrukcji zdecydowanie odradza inne farby w tym także farby akrylowe. Farby olejne bardzo dobrze nadają się do malowania obrazków, gdyż dają wspaniały efekt przejrzystości i miękkości obrazka.

Przyjrzyjmy się jednak tej technice na realnym przykładzie. Oto niżej mamy różowy jaspis. Ma on wspaniałe żyłkowania w różnych odcieniach, w dodatku żyłki te sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Co można narysować na takiej bazie? Wspaniale będzie tutaj wyglądała gałązka kwitnącej wiśni.

Najpierw potrzebujemy szablonu wiec na kalce technicznej przyłożonej do kamienia rysujemy sobie schemat obrazka. Ważne jest aby obrazek narysować tak, aby po przyłożeniu go do kamienia drugą stroną można było go na nim odbić.

Tak wygląda schemat kwiatów odbitych na kamieniu. A teraz podpowiedź jak to zrobić. Rysunek na kalce należy podmalować cieniutkim pędzlem i farbą olejną. Potem tylko kalkę przykładamy do kamienia i odbijamy kwiaty. Rysunek należy wysuszyć. Farba olejna schnie co najmniej 6 godzin i należy zrobić to w piecu w temperaturze około 70 stopni.

Gdy farba wyschnie to należy wnętrze kwiatów pomalować lakierem i następnie za pomocą pędzelka nanosimy srebrną farbę, np taką jaką widać na zdjęciu. Następnie kwiaty muszą schnąć co najmniej 4 godziny.

Kamień następnie myjemy wodą z mydłem.

Teraz pora na rozpoczęcie rysowania gałązek.

Malować można poprzez łączenie białej i brązowej farby, wtedy będziemy mieli efekt przestrzenny. Na brzegach można zrobić  delikatne obrysy odleglejszych kwiatów poprzez stawianie kropek farby zmieszanej z rozpuszczalnikiem. Potem należy to polakierować i wysuszyć. Tutaj używany jest lakier samochodowy, gdyż jest twardy a w piecu schnie tylko godzinę.

Gdy lakier wyschnie to należy wszystko zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, lub specjalnym czyściwem do czyszczenia powierzchni przeznaczonych do lakierowania, przypomina to trochę kuchenne skocze.

Kolejny etap to stworzenie brązowych konturów kwiatów, tutaj też można posłużyć się kropelką rozpuszczalnika, gdyż pozostawienie jego kropli na środku podmalowanego kwiatka sprawi, że brzeg pozostanie ciemny a środek się rozmaże. Znów trzeba całość wysuszyć przez 6 godzin.  Potem całość znów lakierujemy i suszymy godzinę, traktujemy papierem i przechodzimy do kolejnego etapu.

Teraz zostają prace wykończeniowe i nanoszenie ostatniej warstwy farby, cieniowanie obrazka i ewentualne przyklejanie jakiś ozdób. To także suszymy i lakierujemy. Warstw lakieru można nałożyć kilka aby na dobre utrwalić rysunek i wyrównać powierzchnię.

Tutaj mamy przykład jak obrazek kamienia przetworzyć w widoczek dna morskiego.

Niżej wiele innych przykładów.

 

 

Zdjęcia i opis pochodza ze strony autorki tych dzieł http://dorianna-d.livejournal.com/

2 thoughts on “Biżuteria z malowanych kamieni

    • To jest tutorial znaleziony w sieci 😉 Ale o ile wiem używa się bezbarwnego akrylu lub bezbarwnego lakieru samochodowego

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.