Bransoletka makramowa


Dzisiaj pokaże jak w prosty sposób można z kolorowych linek, sznurówek czy sznurków wykonać bardzo ładną bransoletkę. Dodam, że tym samym sposobem wykorzystując odpowiednio dłuższe linki wykonać obrożę dla kotka czy psa, smycz czy nawet pasek do spodni czy bluzki.

Potrzebujemy:

  • Ładnego i grubego sznurka, lub cienkiej linki. Mogą także być długie sznurowadła w wybranym kolorze lub kilku kolorach
  • Centymetr lub inna miarkę.
  • Nożyczki
  • Zapalniczka do przypalenia końcówek oraz dobry mocny klej do przyklejenia ich, jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Coś co stanie się zapięciem bransoletki (lub obroży, smyczy, cokolwiek postanowimy z robić)
Wszystkie zdjecia pochodzą ze strony:
Aby ustalić jak jak długa linka jest potrzebna należy zmierzyć obwód nadgarstka. W tym celu najprościej zrobić to za pomocą centymetra owiniętego dookoła nadgarstka lub jeśli go nie mamy, to owijamy nadgarstek linką a potem jej długość mierzymy na linijce. Ale nie obcinamy linki!
Kolejny etap to zamontowanie linki na zapięciu. W tym przykładzie użyta jest zapinka plastikowa ale można tez użyć np. karabińczyka metalowego. Aby przymocować linkę składamy na pół i przeciągamy przez uchwyt zapięcia
A następnie przez stworzoną tak pętelkę przeciągamy końcówki sznurka. Warto wiedzieć, że do wykonania np. 20 cm bransoletki potrzeba dużo dłuższego sznurka dlatego, że splatamy go w sumie w czterech warstwach.
Linkę mocujemy w ten sposób na jednej części zapięcia i zaciągamy.
Dwa swobodne końce linki przeciągamy przez uchwyt drugiej części zapięcia:
I tutaj właśnie przyda mam się wiedza o obwodzie nadgarstka, ponieważ drugą część zapinki mocujemy właśnie w takiej odległości od pierwszej. Warto jednak dodać jakiś centymetr więcej niż liczy sobie obwód nadgarstka po to, aby bransoletka nie była zbyt ciasna.
Właśnie teraz zaczynamy stosowanie węzłów płaskich zwanych makramą. Lewy luźny koniec przekładamy pod spodem tych przymocowanych do zapięć i zaplatamy z prawym luźnym końcem tak jak na zdjęciu powyżej
Następnie prawy koniec przeplatamy przez pętelkę stworzoną przez lewy koniec. Prawy przekładamy nad linkami przymocowanymi do zapięcia.
Węzeł zaciskamy. Pamiętajmy, że zawsze końcówkę znajdującą się z lewej strony przekładamy pod linkami a tą znajdującą się aktualnie z prawej strony przekładamy nad linkami a przy następnym węźle robimy dokładnie odwrotnie – prawą końcówkę przekładamy pod linkami a lewą nad nimi. I zawsze zacieśniamy nasze węzły, ale nie za mocno.
Następnie powtarzamy tą samą czynność wielokrotnie aż dojdziemy z naszym oplataniem do drugiej części zapięcia
Węzły wiążemy do momentu zapełnienia przestrzeni między klamrami. Dbajmy o takie samo zaciskanie węzłów tak aby były równe i wyglądały elegancko.
Na koniec dla pewności jeszcze raz możemy zmierzyć długość naszego dzieła, chociaż teraz już raczej jej nie zmienimy.
Gdy już mamy odpowiednią ilość węzłów to ostrymi nożyczkami obcinamy nie potrzebne już końcówki linki.
Jednak nie obcinajmy jej zbyt krótko, aby węzły nie zaczęły się rozwiązywać. Zakończenia obciętych linek należy ostrożnie opalić zapalniczką, tak aby stopiły się i nie rozplatały.
Jeśli będziemy mieli szczęście to przy okazji przykleją się i nie będą rozwiązywać naszej robótki. W tym celu po przypaleniu odczekaj chwilkę i dociśnij je do innych linek. Ale uważaj aby się nie poparzyć. Można zrobić to więc np. przy pomocy wykałaczki lub czubka nożyka. Jeśli się to nie uda to za pomocą dobrego kleju przyklejamy je. Uważajmy jednak aby ilość kleju nie była za duża i nie spowodowała zabrudzenia bransoletki.
Teraz podpowiem, że zakończenia linek po zawiązaniu odpowiedniej ilości węzłów, można pod nimi przeciągnąć z powrotem i dopiero przypalić i przykleić. Można to określić zakładką.
Jeśli uda się to zrobić prawidłowo to osiągniemy taki efekt jak poniżej
Tak wygląda gotowa bransoletka
Darmowy ebook z podstawowymi węzłami makramy można pobrać klikając tutaj 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.