Cytrusowe ozdoby


http://www.flickr.com/groups/recycle/pool/page3/?view=lg

Kupujemy wiele owoców cytrusowych i jeśli mieszkamy na wsi to skórki możemy wykorzystać do wytworzenia kompostu. W mieście zapewne po prostu je wyrzucamy. Ale skórki pomarańczy i w ogóle cytrusowe można wykorzystać do stworzenia pięknych ozdób.

Ze skórek można zrobić np. pudełeczko, potpourri, zawieszki a nawet ozdobne świeczki.

Aby zrobić ozdobną świeczkę nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy owoc przekroić na pół i dokładnie wybrać, np. łyżeczką miąższ. Do środka wstawiamy mini świeczkę i gotowe.
www.e-joanna.eu

Wiele rzeczy można zrobić także z wysuszonych plasterków pomarańczy.

Na początek powiem jak ususzyć owoce. Otóż kroimy je na plasterki nie grubsze niż pół centymetra. Nie mogą być także zbyt cienkie, ponieważ po wysuszeniu mogą się zwyczajnie wykruszyć. Następnie kładziemy je na blasze wyłożonej folią aluminiową i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 70 stopni. Od razu mówię, że w piecyku gazowym owoce mogą pociemnieć. Najlepiej suszyć w piece elektrycznym jeśli ktoś dysponuje i fajny efekt daje termo obieg. Suszenie troszkę trwa i plastry trzeba kilkakrotnie odwracać. Takie plasterki można wykorzystać nie tylko do ozdoby ale także do kompotu.
Z plasterków można zrobić potpourri, mieszając je np. z suszonymi kwiatami. Można także zrobić z nich zawieszki na choinkę, lub po prostu na ścianę. Ale można także zrobić z nich oryginalne kolczyki.
Jeśli ktoś robi świece to może w nich zatopić plasterki owoców.
Z suszonych pomarańczy możemy zrobić także ozdobne kulki. W tym celu pomarańcze nacinamy dość głęboko i suszymy w całości, proces ten trwa jednak sporo dłużej niż suszenie pojedynczych plasterków. Ale warto, gdyż zyskujemy bardzo oryginalną ozdobę.
Kolejną, trudniejszą rzeczą, jaką możemy wykonać z pomarańczy są pudełeczka.

http://www.flickr.com/groups/recycle/pool/page3/?view=lg

Pomarańczę kroimy na pół i wydobywamy z niej miąższ, następnie przewracamy białą warstwą na wierzch i moczymy przez jakiś czas w ciepłej wodzie. Gdy namięknie i stanie się plastyczna nakładamy na jakiś okrągły pojemniczek z płaskim dnem i mocujemy przy pomocy gumki. Drugą połowę również nakładamy na pojemniczek ale powinniśmy pamiętać, że aby do siebie pasowały to pokrywka musi mieć odrobinę większa średnicę. Tak przygotowane możemy ususzyć w piecyku lub w zimę postawić na co najmniej dobę na grzejniku. Sami musimy dotykowo określić czy skórka już jest dobrze wyschnięta. Po tym czasie zdejmujemy ją z pojemniczka i zdobimy

Możemy zrobić to cienkim pędzelkiem lub farbkami. Po tych zabiegach mamy piękne pudełeczko na drobiazgi.
W podobny sposób można także wykonać świeczki. W tym celu robimy podobnie, tylko na koniec w środku montujemy knot – taki jak np. w podgrzewaczach i wlewamy roztopiony knot. Po wystygnięciu mamy piękną świeczkę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.