Domowe krosna i sposób tkania


W tym artykule dowiesz się jak stworzyć domowe mini krosna i w jaki sposób na nich tkać przedmioty ozdobne i użytkowe.

Potrzebne minimum to: bardzo sztywny karton w potrzebnym ci wymiarze, nożyczki, włóczki, odpowiednia do włóczki igła oraz widelec.

Na brzegu kartonu zaznacz kreski co pół centymetra. Zrób tak na każdym brzegu.

Następnie natnij je nie głębiej niż 1- 1,5 cm od brzegu.

Potem zaczynamy tkanie. Zaczep włóczkę w taki sposób. I teraz podpowiedź słownikowa. Robótka składa się z nici położonych pionowo i poziomo, wzajemnie ze sobą skrzyżowanych. Nici pionowe, na których będziesz tkać robótkę to osnowa. Nici poziome, którymi tkasz to wątek. Łatwo to zapamiętasz jeśli znasz powiedzenie zwrot tracić wątek, lub nie tracić wątku, czyli się nie gubić.

Zobacz jak przy prowadzeniu osnowy wygląda spód krosna.

Tak wygląda góra krosna.

Osnowę prowadzisz na takiej szerokości, jaką chcesz uzyskać dla robótki. Możesz ją prowadzić w jednym lub wielu kolorach. Na początek jednak spróbuj na jednym, dwóch kolorach. Tworzenie skomplikowanych wzorów lepiej pozostawić na później, gdy już uzyskasz pewną wprawę i rozeznanie przestrzenne, gdy już będziesz się orientować, jaki efekt uzyskuje się prowadząc wątek.

Do prowadzenia wątku możesz użyć grubej igły, jednak to może być bardzo niepraktyczne, gdy robisz jakąś dłuższą robótkę. Musisz wtedy albo przeciągać długą nitkę albo wiązać co jakiś czas supełki i korzystać z krótszej nitki.

Wątek prowadzisz na przemian raz pod spodem raz na wierzchu danej nitki osnowy. Popatrz dokładnie na zdjęcie.

Co kilka rzędów należy ubić i wyrównać rzędy wątku. Przy dużych krosnach służy do tego długa listwa, w małej możesz z powodzeniem posłużyć się widelcem lub też grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.

Możesz oczywiście przeplatać kolory lub robić robótkę w pasy. W ten sposób zabezpiecz końce włóczki aby łatwiej było Ci pracować.

Tutaj pokazany jest sposób w jaki możesz zakończyć poszczególne nitki wątku. Przepleć je w pionie przez wątki.

Następnie możesz zdjąć robótkę z krosna.

Końce nici osnowy przetnij i zawiąż w supełki. Możesz też rozpocząć snucie wątku niżej i pozostawić dłuższe nitki i w ten sposób uzyskać frędzle.

W zależnie od rozmiaru krosna można na nim tkać dywaniki, serwetki, podkładki, zakładki itd.

Zdjęcia i opisy pochodzą stąd http://www.craftstylish.com/item/2546/how-to-weave-on-a-cardboard-loom/page/all

4 thoughts on “Domowe krosna i sposób tkania

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.