Dywan tkany na kanwie


Dzisiaj krótka instrukcja na temat tkania dywaników. Oczywiście wielkość i obrazek to sprawa jak najbardziej indywidualna.

Do wykonania takiego cudeńka potrzebne będą: płótno zwane stramin, schemat obrazka, kolorowe wełny, najlepiej jednakowej grubości, nożyczki, igła do tkania dywanów zwana igłą smyrneńską. Grubość straminu dobieramy do grubości włóczki lub odwrotnie ;). Można użyć też kanwy do dywanów. Jeśli nie wiecie gdzie szukać to użyjcie google. To jest serio bardzo dobra szukarka. Wyszykuje zarówno słowo stramin jak również odpowie na pytanie o igłę smyrneńską. Tą drugą można z powodzeniem kupić na allegro. Zwana jest też igłą do repasacji. Możecie też po prostu użyć szydełka. Kwestia wyobraźni 😉

Przygotowaną włóczkę tniemy na kawałki grubości 5 cm lub dłuższe.

 

Teraz za pomocą igły smyrneńskiej zaczynamy wg wzoru przeplatać nitki. Na początek nitkę w połowie podkładamy pod igłę przełożoną przez płótno.

Potem jej końcówki chwytamy igłą.

I przeciągamy przez płótno i włóczkę, jednocześnie zawiązując ją na płótnie.

Robimy ta na całym przygotowanym płótnie.

Nitki trzeba składać równo, aby potem nie trzeba było przycinać ich na dywaniku.

Tak wygląda spodnia strona dywanika. Oczywiście tkając należy pozostawić niezagospodarowane brzegi, które później należy podszyć lub podkleić, aby nitki płótna się nie strzępiły.

Do tkania takich dywaników można także z powodzeniem użyć pociętego na wąskie paski materiału.

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.stranamam.ru/post/4156694/

17 thoughts on “Dywan tkany na kanwie

  • Ja osobiście stramin kupiłam w swojej pasmanterii w małym miasteczku więc bardzo możliwe, że w większych pasmanteriach jest on dostępny. Na nim można też haftować – ja robiłam sobie zakładki do książek krzyżykami. Ten, który mi się udało kupić ma drobniejszy splot ale można go spotkać w wielu gęstościach. Moja pani z pasmanterii powiedziała mi, że jest to kanwa do krzyżyków 😀 i możliwe bardzo, że tak to jest u nas nazywane w sklepach i sklepach internetowych. Jedno jest pewne – jest to płótno lniane.
   Co do igły smyrneńskiej to w różnych rozmiarach widziałam ją w sklepach internetowych o profilu pasmanteryjnym oraz w sklepach dla rękodzielników. Proszę poszukać też w sklepach dla osób krzyżykujących. Inna nazwa to igła do tkania lub igła tkacka.
   Kupiłam sobie to cudo z myślą właśnie o zrobieniu takiego dywanu z zasłon z takiego niby syntetycznego i cieniutkiego welurku, ale ten mój ma jak pisałam zbyt małe oczka więc raczej do włóczki się nadaje.
   Jeśli ma Pani w domu szydełka to jest to równie dobry sposób bez inwestowania w nowe narzędzie :)
   A dywanik? Cóż. Przecież może też stać się makatką na ścianie :)
   Życzę powodzenia

 1. Witam:)
  od kilku dni dopytuję sprzedawców o to, jaką włóczką by zrobić dywanik (nie kilim) by był w miarę trwały no i ładnie wyglądał. Aktualnie rozmiawiam z dwoma. A tu znajduję dziś ten post :) Czy mogę się dowiedzieć, czy użyta tu włóczka (i jaka to jest) nadaje się na dywan właśnie? Czy te „włosie” się nie przydeptuje i nie rozłazi na boki tak że widać kanwę?
  Taką kanwę już mam – identyczną – nie wiedziałam że się to nazywa stramin.
  Dziękuję za podpowiedzi i z góry za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Ciekawe jest to, że właściwie takie dywany to są tkane także ze ścinków materiałow. Osobiście nie wiem jaki tutaj został użyty rodzaj włóczki bo jak napisałam to nie jest moje dzieło ale pomysł ze strony podanej w tekście. Ale skoro do dywanów wykorzystuje się też wełnę…. Pomyślałam teraz, że to powinna być chyba włóczka o dużym tex bo taka z małym ma za mało splotów i pewnie szybko się mechaci, rozrywa, strzępi.

  • O widzisz, ja nie wiedziałam, żeby patrzeć na tex – muszę sprawdzić, czy w sklepach internetowych podają tę informacje.
   Dziękuję :)

  • A wiesz jak zszywa się ręcznie dwa kawałki materiału lub nawet kanwy na igielniki? Jakieś 3-4 oczka od brzegu przeciągnij nitki, potem na tym szwie złóż stramin i zszyj ręcznie łącząc szwy na dwóch kawałkach :), nie zaciągaj za mocno nitki, aby oczka się nie rozeszły ale takie połączenie powinno bardo ładnie się zlać. W oczkach połączenia można normalnie tkać, jeśli nie są za mocno zaciągnięte, tak więc po utkaniu nie powinno być nic widać :)

  • To też bardzo dobry pomysł. Ale ja też myślałam o takiej siatce, która nalepia się na ścianie i maluje – taka niby tapeta.

  • tutaj nic nie było podkładane 😀 to się robi tak, że jedno wiązanie to jedno okienko na wzorze. Ale można sobie narysować to nawet flamastrem na kanwie i zapełniać poszczególne kawałki wybranym kolorem :)

 2. Ciężko było znaleźć ten artykul w google, strona ciekawa, zasługuje na większy ruch. SEO w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.