Dywanik pleciony ze sznura


Wiązanie i plecenie ze sznurów jak zauważyłam jest bardzo popularne dlatego w tym wpisie pokażę jak można bez zbędnego wysiłku, jednak z dużą uwagę, spleść ze sznura lub linki dywanik.Zapewne patrząc na splot na zdjęciach można się lekko przestraszyć, jednak zapewniam, że gdy zna się zasadę układania sznura to wykonanie dywanika wydaje się banalnie proste.  Od razu już na wstępie powiem, że ten splot można z powodzeniem stosować w dużo mniejszych formach, takich jak paski i bransoletki. Widziałam zastosowanie tego węzła także do kolczyków i pierścionka.

Jeśli dobrze się przyjrzymy to łatwo dostrzeżemy, że każdy z pokazanych dywaników ma inna liczbę linek w splocie. Jest to oczywiście bardzo subiektywna sprawa i zależy to zarówno od wiążącego makramę jak również od wielkości tworzonego przedmiotu i grubości materiału.

W pierwszej fazie, właściwie wg mnie najważniejszej i najtrudniejszej, istotne jest prawidłowe ułożenie pierwszego rzędu sznura.

 

 

Gdy już uda się to zrobić prawidłowo, to każdy kolejny rząd jest już tylko naśladowaniem położenia linki z poprzedniego rzędu. Plusem jest to, że nie wiążemy tutaj żadnych trwałych węzłów, więc właściwie dość łatwo można błąd poprawić. Problemem może być tylko długość sznura ale i to  nie jest żadna katastrofalnie trudna przeszkoda do przebycia.

Końce sznura można od spodu podszyć lub zwyczajnie podkleić klejem na gorąco (takim z elektrycznego „pistoletu”).

Życzę przyjemnego makramowania.

Zdjęcia  i opisy znalazłam w tym linku. http://fiosarterapia.blog.terra.com.br/category/tapetes/

2 thoughts on “Dywanik pleciony ze sznura

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.