Firanka szydełkowa z kordonka


firanka szydełkowa z kordonka Pamiętacie wzór, który Wam przedstawiałam TUTAJ w kwietniu? W końcu powstała firanka, o której wtedy pisałam. Wymiar zgodnie z zamówieniem osoby obdarowanej, chociaż wydawać by się mogło, że powinna być szersza. Najważniejsze, że obdarowana jest zadowolona 😀firanka szydełkowa z kordonka (1) Na tym zdjęciu widać wzór w przybliżeniu. Muszę przyznać, że robi się go z dużą przyjemnością ale i tak wykonanie całej firanki o wymiarze 2,20 na 1,6 zajęło mi sporo czasu. Najbardziej pracochłonny był lambrekin. Dlaczego? Ostatnie rzędy zajmowały po kilka godzin każdy ;). Wykonałam ją z kordonka o wydajności około 450 metrów na sto gram. Firanka waży 810 gramów i pochłonęła dwie szpule włóczki. firanka szydełkowa z kordonka (2) Zdjęcia może i nie są najlepsze,  ale widać z grubsza (tak, tak, ja też żałuję, że z grubsza), o co chodzi. Postaram się niedługo wykonać lepsze i w lepszym świetle.firanka szydełkowa z kordonka (3) Dół firanek wykończony jest taką falbanką i o ile na wzorze wygląda ona świetnie, to uzyskanie takiego efektu jak TUTAJ wymagałoby chyba użycia ogromnej ilości krochmalu oraz bardzo długiego prasowania ;). Próbowałam i i tak się pozwijało. Gdybym robiła tą firankę ponownie to dół bym pozmieniała troszkę na bardziej praktyczny. firanka szydełkowa z kordonka (4) Tutaj ładnie widać lambrekin. Posiada dwie falbanki, które w przybliżeniu widać niżej. firanka szydełkowa z kordonka (5) Dolną dorobiłam po prostu na siatce, bo samego wzoru i tak nie byłoby widać. Miło mnie efekt zaskoczył, ponieważ przydał firance uczucia lekkości.firanka szydełkowa z kordonka (6) I znów nie do końca najlepsze foto.firanka szydełkowa z kordonka (7) Ach i jeszcze jedno, tutaj firanka podwiązana jest sznurkiem bawełnianym, ponieważ obdarowana nie zdążyła przytwierdzić w odpowiednim miejscu taśm do wiązania, wykonanych z podstawowego wzoru firanki.

Ile zajęło mi wykonanie? Myślę, że co najmniej 5 tygodni solidnej pracy po 8-10 godzin dziennie. Oczywiście jest to liczba po zsumowaniu, gdyż dziergałam ją z przerwami jakieś trzy miesiące. firanka szydełkowa z kordonka (8)

2 thoughts on “Firanka szydełkowa z kordonka

 1. Przepiękna robótka a właściwie należałoby powiedzieć ROBOTA! Tyle czasu i cierpliwości. Wyrazy najwyższego uznania. Planuję też zrobić firankę ale o wiele skormniejszą, do okna kuchennego tzw. zazdrostkę. Czy mogę w tym miejscu poprosić o małą poradę doświadczoną rękodzielniczkę – jakiego rodzaju materiał najlepiej nadaje się na cienkie firanki na szydełku?

  • Dziękuję za pochwały 😛 Też mi się podoba i o to chodzi w sumie 😉
   Co do materiału na zazdrostkę to są w sumie dwie szkoły. Ja preferuję włóczki naturalne i też w planach mam zazdrostki i firanki do kuchni. Planuję zrobić je z kordonka muza 20 Ariadny. Jest to bardzo sympatyczna nić, dobrze skręcona i ma fajny połysk a na motku jest jej ponad 830 metrów.
   Można wykorzystać też inna nić Ariadny, która w jej firmowym sklepie nazywa się po prostu nicią bawełnianą. Jest ona chyba nawet odrobinę cieńsza od muzy 20. http://sklep.ariadna.com.pl/apex/f?p=200:18:4076232686501159::NO::P18_PSGRA_ID:1938:
   Na allegro te nici mogą być tańsze niż w sklepie firmowym. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego.

   Wiele pań robi firanki i zazdrostki z kordonków poliestrowych, które są znacznie tańsze, mają bajeczne kolory jednak nie można ich w razie wpadki uprać w bardzo gorącej wodzie. Można je kupić na alle….

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.