Haft na granatowym płotnie


Od dwóch ponad lat w mojej szafie leżał nieduży, granatowy obrusik z płótna. Jakiś czas temu wpadłam na pomysł, że coś sobie na nim wyhaftuję. Początkowo padło na krzyżyki, ale usiadłam, pomyślałam i zmieniłam plan. Szkoda oczu ;). Powstały takie sobie proste różyczki. Na zdjęciach jeszcze przed praniem i prasowaniem, więc nitki nie wszędzie układają się tak jak należy. Ale do rzeczy. W tym wpisie nie chodzi mi o pochwalenie się jakie to fajne, ale o pokazanie jak prostym i domowym, a przede wszystkim darmowym sposobem poradziłam sobie z przeniesieniem wzoru na ciemne tło.

Na początek cały obrus białą nicią podzieliłam na równe kwadraty. Pierwotnie miało być gęściej, aby pomóc sobie w krzyżykach, ale i tak przydało się w celu równego rozmieszczenia wzorków. Od razu zastrzegę, że zdjęcia robione były przy sztucznym świetle, więc kolory odbiegają od rzeczywistości.

Wzór zaczerpnęłam z Burda Special – ABC haftu.

 Ale teraz do rzeczy. Jak przenieść wzór na ciemne tło bez żadnych kosztownych gadżetów? Odbij wzór na bibule, papierze śniadaniowym lub cienkim papierze.

Potem przyfastryguj go na materiale nicią. Tutaj najpierw użyłam tamborka. Przyznam od razu, że pierwszy raz używałam tamborka plastikowego i nie bardzo mi się to podoba. Na drewnianym płótno nie ześlizguje się z ramki. Podejrzałam jednak na różnych stronach jak sobie z tym radzić: mniejsze koło należy okręcić jakąś tasiemką materiałową. Ja tym razem przemęczyłam się bez tego dodatku.

 Gdy już przyszyłam papierek, to wzięłam się do wyszywania. Haftowałam sobie na papierze.

 Potem przyszła pora na pozbycie się bibuły. Po prostu oddarłam zbędne fragmenty. Ale co zrobić z bibułą pod haftem?

Użyłam igły. Należy ostrożnie wsunąć ją pod papier i między kordonek i wyjąć papier.

A tak wygląda hafcik po wydarciu niepotrzebnych już papierków i wypruciu nici, tworzących kwadraty:

Wszystkie zdjęcia są moją własnością. Użyłam oczywiście moich ulubionych mulinek z naszej polskiej Ariadny

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.