Haft rococo – podstawowy ścieg


haft rococo podstawowy scieg

Pomyślałam, że pora ciut urozmaicić tematy, dlatego dzisiaj malutki temat o hafcie. Haft nie byle jaki ponieważ to haft rococo. Myślę, że to jeden z ładniejszych haftów i chyba jeszcze niezbyt popularny w naszym kraju. Jest to o tyle ciekawa technika, że z powodzeniem można ją połączyć z haftem płaskim, krzyżykowym, czy koronkami.

haft rococo podstawowy scieg (1)Zaczynamy od zawiązania na nitce supełka i przeciągnięcia jej przez materiał. Dodam, że dobrze jest wyszywać na tamborku, aby materiał był dobrze napięty.
haft rococo podstawowy scieg (2)

Igłę wkłuwamy w materiał w sposób zaznaczony na zdjęciu wyżej.haft rococo podstawowy scieg (3)

Teraz na nitce robimy wałeczek okręcając ją równo i dokładnie. Nitka musi być dość napięta. Spiralki mogą być dłuższe lub krótsze, zależnie od potrzeby. Jeśli robimy na przykład różę, to wewnętrzne płatki składają się z krótszych spirale i zwiększają się wraz z oddalaniem się od środka kwiatu.haft rococo podstawowy scieg (4)

Następnie kciukiem lewej ręki (lub prawej, gdy jesteś leworęczna), przytrzymujemy skręt nitki na igle a igłę wyciągamy równo i bez szarpnięć. haft rococo podstawowy scieg (5)

Pomagając sobie nadal palcem formujemy z nitki taką oto spiralkę. Będzie ona miała oczywiście różny kształt zależnie od długości spiralki. haft rococo podstawowy scieg (6)Igłę wkłuwamy ponownie w materiał zabezpieczając spiralkę.
haft rococo podstawowy scieg (7)Tak wygląda gotowa pętelka haftu rococo. Oczywiście tą techniką można też robić listki czy gałązki. Wtedy igłę wkłuwamy w punkt B bardziej oddalony od A.

Haft rococo bardzo efektownie wygląda, gdy wykonuje go się lekko błyszczącymi nićmi.

Na deser jeszcze prościutki wzór na chiński supełek. Jest on podobny do francuskiego supełka ale składa się z jednego oplotu nitki.
haft rococo podstawowy scieg (8)

Wyciągamy nitkę, okręcamy na igle raz nitkę a potem wbijamy igłę w niewielkim oddaleniu od punktu A. Można robić jeden supełek na raz, ale można też od razu wyciągnąć igłę w miejscu kolejnego supełka jak pokazano na zdjęciu niżej. Ten haft wykorzystuje się np do robienia środków kwiatków, czy pojedynczych punktów.

Zdjęcia znalazłam tutaj: KLIKhaft rococo podstawowy scieg (9)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.