Haftowane obrazy


haftowane obrazyDzisiaj troszkę o hafcie krzyżykowym ;). Poznałam ostatnio przesympatyczną panią, Ukrainę,  od lat zamieszkującą w Polsce. Dowiedziałam się od Jej małżonka, że pani każdą wolną chwilę poświęca na haftowanie, podobnie zresztą jak Jej siostry zamieszkujące na Ukrainie. Wczoraj otrzymałyśmy zaproszenie i zgodę na wykonanie kilku fotografii i oto są ;). Kosz róż to jeden z obrazów, który urzekł mnie najbardziej, zaraz obok ręcznika, który znajduje się niżej. Pełno w nim back stitch’ów a kolory są niezwykle żywe. Ale o kolorach opowiem dalej.
haftowane obrazy (1)Pierwsze obrazy, które zobaczyłam to obrazy w kuchni. Wszystkie bardzo ładnie oprawione (tylko fotki nie wszystkie są tak dobre jak mi się pierwotnie wydawało :( ). Prawie wszystkie obrazy wyszywane są wełną. haftowane obrazy (2) Ten obrazek, z czarnym tłem to jedyny, który znajoma wyszyła muliną. Tło także jest wyszyte i to jedną nitką. haftowane obrazy (3) Teraz pytanie, na czym polega urok kolorów? Otóż jak napisałam wszystkie obrazy wyszyte są wełną. Nie jest to jednak produkcja polska ale właśnie ukraińska. Chwilami aż oczy bolą, tak soczyste są kolory. U nas właściwie trudno jest wybrać takie odcienie. Pani powiedziała mi, że na Ukrainie jest kilkaset odcieni kolorów, dużo więcej niż posiada nasza polska Ariadna (bodaj 320 odcieni mulin a tak intensywnych jak na lekarstwo).haftowane obrazy (4) Teraz jednak ręcznik. Kolor czerwony jest tak czerwony, że aż po prostu czerwony ;). Inaczej nie umiem go nazwać. To jest tradycyjny, ludowy wzór ukraiński. Autorka ma w planach wykonać teraz kuchenny obrus właśnie w podobne róże, także tradycyjnym, czerwono-czarnym haftem ukraińskim.haftowane obrazy (5) Teraz troszkę obrazów z galerii na schodach. Wszystkie są za szybami i nie dało się ich już tak dokładnie ująć. Dodatkowo schody bardzo strome i wąskie, stąd dziwne ujęcia obrazów 😉haftowane obrazy (6) Maki także ociekają czerwonością.haftowane obrazy (7) To niestety wyszło mi niewyraźne jednak zdjęcie zamieszczam abyście zobaczyli ile trzeba pracy aby wykonać takie dzieło.haftowane obrazy (9) haftowane obrazy (10) Bociany niestety mi się „spikselowały” …haftowane obrazy (11) Podobnie jak  gejsza, jednak tutaj  widać kolejną porcję soczystych kolorów.haftowane obrazy (12) To jest tylko ledwie niewielki procent obrazów, które pokazała nam pani, jednak posiada w swoich zbiorach dzieła jeszcze większe. Ma także serie małych obrazków, kwiatów, owoców, widoczków, ale także obrazków monochromatycznych (jednokolorowych) w niezwykle soczystym odcieniu fioletu. Mam nadzieję, że wpis się podoba? 😉haftowane obrazy (13) Dodam jeszcze słów kilka o materiale, na którym wykonywane są obrazki. Można by pomyśleć, że jest to kanwa. Ja również w pierwszej chwili tak pomyślałam. Na pierwszy rzut oka widać było, że nie jest to w żadnym przypadku lniane płótno. Jednak dopiero, gdy do ręki dostałam pakiet materiału przekonałam się, że jest to bardzo dobrej jakości materiał przeznaczony specjalnie do haftu krzyżykowego. W sumie nie można się temu dziwić, przecież Ukraina stoi właśnie haftem krzyżykowym. O ile więc trudno byłoby z kanwy zrobić obrus o tyle z tego materiału z powodzeniem można wykonywać wszelkiego rodzaju haftowane przedmioty użytkowe. Mam cichą nadzieję, że przy najbliżej podróży w rodzinne strony znajoma pani będzie tak miła i także dla mnie zakupi ładny kawałek tak przydatnej tkaniny. Już od jakiegoś czasu marzy mi się obrus haftowany w róże.haftowane obrazy (14)

2 thoughts on “Haftowane obrazy

    • Materiał nazywa się kanwa. Najczęściej kupowana jest Aida ale ona jest potworna droga. Ja osobiście zakupy robię na allegro w firmie bio-textil. Mają dobre kanwy w dobrych cenach i o szerokości 160 cm a nie maleńkie kawałeczki jak inne firmy.
      Można także poszukać lnu obrazkowego – to ważne aby był właśnie taki, inne lny mają nierówną liczbę nitek wątku i osnowy i obrazek wychodzi nieforemny.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.