Jak uszyć torebkę z kwadratów


W tym artykule kolejny ciekawy  i znaleziony w sieci sposób na uszycie oryginalnej i ciekawej torebki. Ta zszyta jest z kwadratów, z doszytymi „guzikami”.

Do uszycia jej potrzebne są następujące przedmioty:

  • Kilka kolorów materiału: większa ilość na korpus torebki i kilka kolorów na guziki
  • fizelina lub usztywniacz do wnętrza kwadratów
  • jakiś materiał na podszewkę torebki
  • 45 krążków materiału o średnicy 5,5 cm
  • 45 krążków do obszycia okrągłym materiałem, mogą to być podkładki lub większe guziki.
  • dodatki do torebki: paski, zapięcie itd.

 Z bawełny na pokrycie torebki wycinamy 45 kwadratów o boku 10 cm a z fizeliny lub usztywniacza (zależnie co wybierzemy), 45 kwadratów o boku 5 cm.

Na lewej stronie większych kwadratów układamy wypełnienie a brzeg materiału smarujemy klejem. Tutaj autorka użyła kleju biurowego ale myślę, że lepszy będzie do tkanin: przetrwa pranie i mokra pogodę.

Teraz materiał składamy w sposób pokazany na zdjęciach.

I jego brzegi zszywamy na środku kwadratu.

Tutaj szycie odbywa się głównie ręcznie ale wszystko jest kwestią uznania, wygody, wprawy i tego, jaki efekt szwaczka chce osiągnąć.

Teraz zajmiemy się 45 krążkami o średnicy 5,5 cm. Musimy nimi obszyć guziki dlatego wycinamy je z różnych kolorów materiału. Następnie brzegiem materiału przeciągamy dość gęstą fastrygę.  Trzeba uważać, aby nie była zbyt blisko brzegu, gdyż materiał może się postrzępić.

 Potem wkładamy krążek i zaciskamy nitkę tak aby krążek nie wypadł a brzegi nie porwały się.

A teraz dokładnie na środku przygotowanego wcześniej kwadratu przyszywamy ręcznie guzki. Należy wykonać to możliwie dobrze ukrytym ściegiem. Dobrze jest wbijać igłę od spodu guzka.

 W ten sposób przygotowujemy wszystkie 45 zestawów kwadratów z guzikami.

Teraz również ręcznie igłą z nitką zszywamy kwadraty, tak aby ścieg przebiegał od spodu a brzegi złączone były równo. Oczywiście jeśli ktoś chce może zrobić to maszyną, jednak efekt będzie zupełnie inny.

 

 

 Oczywiście zszywając należy pamiętać o nadaniu torebce prawidłowego kształtu. Kwadratów jest 45, zszywamy więc coś w rodzaju koszyczka z pięcioma bokami o wymiarach 3×3 kwadraciki. Można oczywiście zrobić torebkę w innym kształcie, np dwa boki o wymiarze 3×3 kwadraty oraz dwa boki i dno o wymiarze 4×3 kwadraty. Wszystko zależy od szwaczki.

 

Możemy teraz wykonać sobie zapięcie torebki, w tym celu przyszywamy dwuczęściowy karabińczyk w sposób pokazany na zdjęciach. W dalszej części magicznym sposobem autorce zdjęć karabińczyk znika i zastępowany jest magnesikiem do torebek. Osobiście myślę, że taki karabińczyk jest dobrym pomysłem w torebce, jednak przyszyty na jej dnie, gdy już wszyjemy podszewkę. Można do niego przypiąć np klucze do domu.

 

Teraz pora na zamocowanie uszu. Tutaj mamy dwa skórzane paski. Można oczywiście wykorzystać także gotowe uchwyty, zakupione w pasmanterii.

Teraz pora na wykonanie podszewki. Wycinamy dwa prostokąty o bokach 31,5 x 24 cm

Zszywamy boki

Teraz równo po szwie składamy narożnik i przeszywamy go w miejscu, gdzie jego średnica wynosi 15 cm.

Wygląda to tak:

Zbędny narożnik można obciąć.

 

Teraz podwijamy brzeg górny i przyczepiamy magnesik.

 

 

 Następnie wszywamy podszewkę podwijając od razu jej brzeg do środka i ukrywając go w szwie.

 

Na dno torebki można przygotować usztywnienie obszyte takim samym materiałem jak na podszewce.  Może to być sztywny karton lub jakiś elastyczny kawałek plastiku.

Torebka gotowa a zdjęcia i większość opisów pochodzą stąd http://espacodemocraticoentrenos.blogspot.com/2012/01/portal-do-artesanato-r7-bolsa-modelo.html

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.