Jak wyrównać elementy robótki szydełkowej


Szydełkujące panie pewnie znają problem związany z  porozciąganiem kawałków robótek symetrycznych złożonych z kółek czy kwadratów. Jest prosty sposób na to jak wyrównać elementy robótki szydełkowej.

Jeśli chcemy wyrównać robótki w kształcie kwadratu to należy stworzyć sobie na przykład narzędzie pokazane na pierwszym zdjęciu. Kilka elementów tekturowych przebijamy w miejscach, gdzie znajdować się będą rogi prawidłowo ułożonego elementu. Przebić możemy zwykłymi drutami do robótek, ale też, jeśli elementów jest mniej to także patykami do szaszłyków. Jeśli mamy mało elementów, to wystarczą dwie przekładki: na początek i koniec słupka. Gdy druty są dłuższe, przekładek także potrzeba odpowiednio więcej.

 Szybka podpowiedź jak zrobić matrycę do wyrównywania elementów okrągłych. Element rozpinamy najlepiej na tekturze i oznaczamy, gdzie powinny być prawidłowe brzegi. Mierzymy robótkę i przygotowujemy kilka elementów, które posłużą za matrycę. Tutaj użyto plastiku z palet. Myślę jednak, że z powodzeniem można użyć do samej podstawy styropianu do zabezpieczania sprzętu a jako przekładki sztywnego kartonu.

Po określeniu wymiarów matrycę przenosimy na elementy urządzenia i przebijamy otwory.

Na ramkę nadają się patyki bambusowe do szaszłyków. Tutaj drobna uwaga. Warto się im przyjrzeć, bo występują w różnej grubości. Niektóre są na tyle grube, że można z nich zrobić szydełka. Sama sobie kilka takich wystrugałam ;).

Patyki wpijamy w podstawę narzędzia.

Następnie naciągamy na nie szydełkowe fragmenty robótki.

Na jeden przyrząd można ich nanizać całkiem sporo.

Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu góry narzędzia i jeśli jest na nim dużo robótek to także zaciśnięciu ich. Teraz najważniejsze i uwaga, bo może się niesympatycznie zakończyć. Trzymamy nasze elementy nad parą z czajnika. Należy całość kilka razy obrócić aby wszystkie elementy stały się lekko wilgotne. Całość stawiamy potem w ciepłym i najlepiej przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Nie polecam stawiania gdzieś w ciemnym zakamarku na dłużej. To musi w miarę szybko wyschnąć, aby potem nie okazało się, że robótka zapleśniała.

Gdy całość wyschnie to zdejmujemy je z ramki i gotowe.

Autorem zdjęć i tutoriala jest nezabud-ka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.