Jak zrobić buty na szydełku – szpilki


W tym artykule o tym, jak można zrobić szpilki na szydełku. No może nie do końca zrobić ale ozdobić i zrobić ze szpilek zupełnie nowe buty.

Jest kilka sposobów robienia butów na szydełku. Można zacząć od zera i zdobyć gdzieś same podeszwy lub zrobić je z miękką podeszwą, jednak wtedy nadają się one raczej do chodzenia po domu. Można także wykorzystać już istniejące buty i na ich podbudowie zrobić coś nowego nie uszkadzając butów. Można więc tutaj zrobić coś w rodzaju getrów, które są tylko nakładane na buty, lub też coś w rodzaju skarpety, które nakłada się na buty. Można też zrobić buty na już istniejących butach i wtedy odpada nam problem kształtowania i wzmacniania ich podczas pracy. Minusem tej metody jest to, że będzie widać, że są one stworzone na innych butach a same buty ulegają uszkodzeniu. Ale wszystko zależy od potrzeb i pomysłowości.

W tym tutorialu wykorzystamy metodę trzecia. Zrobimy buty z wykorzystaniem już istniejących.

 Za pomocą szydła robimy otwory w butach. Otwory muszą być w równych odstępach ale też znajdować się bezpośrednio nad podeszwą. W zależności od materiału, z którego wykonane są buty, może się to okazać bardzo trudne. Konieczne może okazać się wykorzystanie obcęgów, aby szydło wyciągać. Potem, gdy już mamy otwory przeciągamy przez nie włóczkę ściegiem fastrygowym.

 

 

 Gdy już mamy przeciągniętą podstawową włóczkę to za pomocą szydełka należy rozpocząć obrabianie buta. Możemy zacząć np. obrabiać nitkę półsłupkami lub oczkami ścisłymi.

Już teraz warto dbać o to aby rzędy były równe i ładnie układały się na bucie.

 

 

Warto więcej czasu poświęcić na obrobienie nosków.

 

Możemy zrobić coś takiego albo zacząć dziergać dalej i dodać do butów wysokie cholewki. Pamiętajmy jednak o tym, że but trzeba potem jakoś założyć. Można więc zrobić miejsce na suwak lub też zrobić luźniejszy ścieg a wpleść w niego specjalną nitkę elastyczna, jaką stosuje się przy wyrabianiu ściągaczy swetrów.

 

 

 

 

 Źródło opisów i zdjęć

4 thoughts on “Jak zrobić buty na szydełku – szpilki

  1. Te ostatnie, kolorowe, to nie moja bajka. Poprzednie – niewątpliwie bardzo oryginalne i stylowe. Pierwsze – białe – rewelacja! Gdyby tak zrobić białe, lekko ażurowe, np. do ślubu… Marzenie! Piękne! Gratuluję!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.