Jak zrobić buty na szydełku


Do wykonania tych butów autorka wykorzystała 300 gram dość grubej włóczki przeznaczonej do dziergania szydełkiem 3,5 – 4. Całość zrobiona jest szydełkiem o rozmiarze 3,5 a same podeszwy szydełkiem 2.  Potrzebne są także wkładki do butów najlepiej wzmocnione skórą, gruba igła  oraz szydło do zrobienia otworów w podeszwie.

Na rozmiar nogi 36 należy wziąć wkładkę o dwa numery większą. Robimy tak dlatego, że sama wkładka i tak jest zawsze trochę mniejsza a poza tym jej brzeg zostanie wykorzystany do zrobienia buta.

Na szydełku należy stworzyć 26 takich samych kwadratów, po 13 dla każdego buta. To jest oczywiście przykładowy wzorzec i wszystko zależy od wielkości buta, jego modelu oraz od samej grubości włóczki. Autorka tych butów podpowiada, że przekątna każdego kwadratu powinna mieć długość około jednej trzeciej długości wkładki.

Motywy zszywamy tak jak na rysunku.

 

 Zszywamy te motywy razem jednak pamiętajmy o tym, że w jednej szerokości jeden szew pozostawiamy niezszyty. Zobacz zdjęcie niżej.

 

Tutaj pozostawiamy niezszyty szef w naszym „rękawie” cholewki.

W ten sposób wszywamy w niego 13 element. Będzie to nosek buta.

 Dla ułatwienia można ostatni kwadrat najpierw złapać w trzech zaznaczonych miejscach a potem dopiero doszyć go do końca. Zapobiegnie to przesunięciu się brzegów.

Całość odwracamy na prawą stronę aby ukryć szwy.

 Teraz pora zająć się podeszwą buta.  W równych odstępach na całym obwodzie wkładki robimy otwory szydłem.

Potem zaczynamy wkładkę obrębiać mniejszym szydełkiem. Po pierwszym rzędzie wracamy do szydełka 3,5 i robimy kilka rzędów. Potem łączymy z nimi zrobione wcześniej i zszyte kwadraty.

 

Jeśli na palcach brakuje Ci miejsca to możesz zrobić tam więcej rzędów.

Możemy też sobie zrobić ozdobny sznurek do butów.

 

Zdjęcia i opisy pochodzą stąd

2 thoughts on “Jak zrobić buty na szydełku

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.