Jak zrobić naciąg do kanwy


Doszłam do wniosku, że trudno jest wyszywać większe projekty gdy kanwa (czy płótno) jest słabo naciągnięte. W pionie na ramie można naciągnąć bardzo mocno jednak zawsze boki są luźniejsze. Zaczęłam się zastanawiać jak samemu zrobić naciąg do kanwy. Długo mi to myślenie nie zajęło: żabki do firanek i gumka. 😉 Czas wykonania góra 5 minut 😀  Dzisiaj więc odwiedziłam swoją ulubioną pasmanterię oraz sklep z artykułami do okien i nabyłam paczkę metalowych żabek z haczykami do firanek (4 zł za 10 sztuk), trzy metry średniej grubości okrągłej gumy za całe 1 zł za metr (o metr za dużo ale o tym potem), oraz kilka podwójnych ściągaczy do sznurków za całe 1,5zł. Aby wykonać naciąg potrzebna nam jeszcze zapalniczka. Moje żabki wyglądają tak – mają ładne zęby i haczyk, przez który swobodnie przejdzie guma. Haczyki są ruchome i to jest ich duży plus. Potrzebne nam są dwa kawałki gumy. Ja swoją przecięłam na pół i mam dwa kawałki po półtorej metra. Do tej ramy, którą obecnie używam to za dużo. Wystarczyłyby dwa kawałki po 1 metrze. Końce gumki spokojnie opalamy nad zapalniczką aby osnowa gumy się nie pruła.I teraz będzie opisowo. Na jeden koniec gumy zakładamy zaciskacz – przez jedną dziurkę. Potem naciągamy żabki. Ja założyłam pięć, ponieważ pewnie nie będzie mi się chciało zmieniać ilości przy większej ramie 😉 Zresztą tą ramę też mam nie rozkręconą na całą długość. Na drugi koniec zakładamy także zaciskacz. Potem umiejscawiamy  jeden koniec naciągu w miejscu gdzie nam się nie zsunie i wkładamy w zaciskacz drugi koniec. Lekko ściągamy. Potem pozostaje nam przypiąć pierwszą żabkę – nie zwijając materiału, i okręcamy gumę o ramę przypinając kolejne żabki. Rozmieszczenie żabek musi być równomierne. Gdy dojdziemy do końca mocujemy drugi zaciskacz.
Przybliżenie, gdzie widać jak umocowane są żabki. I teraz porada techniczna. Z drugiej strony musi być tyle samo żabek u należy je umieścić w podobnych odległościach na obu stronach. Oczywiście gumę należy naciągnąć tak aby materiał był napięty ale NIE NA TZW. WARIATA. 😉 Powodzenia.
Przyznam, że sam pomysł aby naciągów używać podejrzałam u Ukrainek i Rosjanek ale takiego konkretnie wykonania domowego nie widzialam. Najtańszy zestaw jaki spotkałam z podobnym naciągiem i plastikowymi żabkami kosztował 4,5€.  Mnie cała zabawa kosztowała 8,20.Gdyby gumy było mniej to 7,20.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.