Jak zrobić oczko wodne z fontanną


Któż z nas nie marzy, aby w przydomowym ogródku mieć oczko wodne? Pewnie wielu. W tym wpisie więc mała podpowiedź jak zrobić oczko wodne z fontanną.

Potrzebne będą: kawałek ogródka przeznaczony pod oczko, stara opona od ciągnika rolniczego (ta większa), gruba folia, kamienie oraz pompka do fontanny ogrodowej. Stare opony można zdobyć u rolników ale tez w stacjach demontażu i w zakładach mechanicznych. Warto dodać, że wszelkie opony powinny być poddawane recyklingowi.

W zdobytej oponie odcinamy jeden bok. Potrzebny tutaj będzie raczej mężczyzna, lub duże samozaparcie u pań. Opony takie są grube, twarde i wyposażone w dużą ilość płótna i drutów wzmacniających. Wcześniej należy wykopać odpowiednią dziurę na oczko. Następnie układamy tam oponę a dno oczka wyrównujemy ziemią i mocno ubijamy.

Środek oczka wykładamy warstwą grubej folii, chociaż właściwie dobrze jest użyć dwóch lub trzech warstw. W razie przebicia folii woda z fontanny zacznie uciekać, a to nie jest pożądane. Krawędź folii musi wystawać na zewnątrz oczka.

Następnie zaczynamy wlewać wodę. Nie róbmy tego zbyt gwałtownie. W międzyczasie należy pilnować aby folia ułożyła się prawidłowo i by nie wpadła do środka.

Gdy już folia się ułoży i napełnimy sadzawkę to należy zacząć obsypywać jej brzegi oraz obkładać je kamieniami. Pamiętajmy, aby nie porwać folii. Ważne jest jeszcze aby górny brzeg opony znajdował się powyżej naturalnej powierzchni gruntu. Należy o to zadbać aby woda deszczowa nie dostawała się do sadzawki.

Teraz pora na instalację pompki do fontanny. Najlepiej zapoznać się z instrukcją dołączoną do niej i dowiedzieć się przed zakupem, czy nadaje się ona do stosowania w ogrodzie. Zawsze jednak należy zabezpieczyć przewód elektryczny, aby nie został uszkodzony i nie doszło do zwarcia lub porażenia prądem. Warto więc wsunąć go do  węża lub rurki i zakopać pod powierzchnią ziemi. Pompy takie zawsze przed mrozami trzeba wyjąć i zabezpieczyć.

Do oczka można wpuścić jakieś rybki.

Źródło zdjęć http://ideidetsploshad.info/publ/ehlementy_blagoustrojstva/vodoemchiki_prudiki_i_t_d/dekorativnyj_prudik_iz_pokryshki_na_dache/45-1-0-270

One thought on “Jak zrobić oczko wodne z fontanną

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.