Jak zrobić pisanki cz. 1


jak zrobic pisanki

http://www.scoopweb.com/History_of_Lithuanian_culture

Zdobienie jajek zwanych pisankami ma w naszym kraju bardzo długą i bogatą tradycję. Jest wiele sposobów tworzenia tych tradycyjnych ozdób, tak jak jest wiele regionów, w których je wykonywano. Pisane jajka wykonywane są zarówno na wydmuszkach jak i na ugotowanych na twardo jajach.

Aby wykonać wydmuszkę nakłuwamy jajko z dwóch jego końców i wydmuchujemy znajdujące się w nim białko i żółto. Taką wydmuszkę dobrze jest później umyć dokładnie aby po krótkim czasie nie zaczął z niej wydobywać się mało przyjemny zapach. Najlepiej do tego celu użyć detergentu do mycia naczyń a skorupki pozostawić do wyschnięcia nasadzając je np na patyczek do szaszłyku lub na drucik. Jajka całe gotujemy na twardo i właściwie, gdy pisanka przygotowywana jest np w wielki piątek czy też w wielką sobotę to śmiało można ją później zjeść. Oczywiście zależy to od tego, jaką metodą ją ozdobiliśmy.

Jakie pisanki można przygotować?
Wydmuszki można zdobić poprzez malowanie z użyciem wosku, malowanie farbami, oklejając je w przeróżny sposób ale także można robić pisanki ażurowe – ta metoda jednak jest jedną z trudniejszych do wykonania. W podobny sposób – z wyjątkiem ażuru, można ozdabiać pisanki z gotowanych jajek. Nie można także zapominać o pisankach wydrapywanych.
Aby nie pobrudzić się podczas malowania warto założyć rękawiczki a jeśli ozdabiamy wydmuszki to osadzić je na patyczku lub drucie. Wtedy nie ma konieczności ich dotykania. Jajka na twardo można umieścić w podstawce do jajek.
Dzisiaj zaprezentuję jak zrobić pisankę malowaną z użyciem wosku.
Potrzebujemy następujących przedmiotów
 • Dobrze oczyszczonego jajka
 • Jeśli chcemy coś narysować to ołówek ale nie używamy gumki
 • Wosk
 • Cieniutki pędzelek do malowania
 • Świeczka
 • Barwniki
 • Przyrząd do nanoszenia wosku lub po prostu patyczek z wbitą w niego igłą – można także wykorzystać ołówek i wbić przyciętą igłę w gumkę.
 • Szmatka do wycierania wosku
 • Papierowy ręcznik do suszenia jaj
 • Szelak lub oliwa do nadania połysku pisance.
 • Szklane słoiczki lub plastikowe kubki i woda do rozrobienia barwnika oraz najlepiej plastikowe łyżeczki do mieszania farbki
 • Można także użyć folii pęcherzykowej jako podkład pod jajo tak aby skorupka nie popękała przy malowaniu.
Wosk musi być dobrze rozgrzany i można go postawić nad podgrzewaczem ponieważ szybko zastyga. UWAGA! Wosk może się zapalić więc trzeba bardzo uważać.
Barwniki rozrabiamy w wodzie dokładnie wg przepisu.
Najprościej jest zrobić pisankę jednokolorową, gdyż przygotować się musimy tylko na jedną turę farbowania. Za pomocą naszego narzędzia do nanoszenia wosku malujemy wzór jaki ma pozostać niezafarbowany. Trzeba to robić dość sprawnie, gdyż jak mówiłam wosk szybko zastyga. Działanie to przypomina troszkę obrazki w szkole malowane najpierw świecą a potem kolorowane. To co zostało pomalowane świecą nie daje się pomalować. Podobnie jest przy pisankach. Wiec malujemy swój wzorek i wrzucamy jajko do wybranego barwnika. Po okolo 10-15 minutach, zależnie od tego jaki odcień koloru chcemy uzyskać, jajko wyjmujemy i wycieramy do sucha papierem. Następnie aby pozbyć się wosku umieszczamy jajo w pobliżu płomienia świecy i kawałek po kawałku rozpuszczamy wosk i usuwamy go szmatką – trzeba uważać aby nie poparzyć się i nie przypalić jajka. Dlatego po prostu lepiej zrobić to po kawałku. Po usunięciu wosku, nacieramy pisankę szelakiem lub oliwką aby nadać mu połysk i dzieło gotowe.
Troszkę trudniej jest gdy chcemy wykonać pisankę woskową wielokolorową. I tutaj od razu zaproszę do zapoznania się z techniką batiku, opisaną już przeze mnie wcześniej. Otóż trzeba koniecznie pamiętać o mieszaniu się barw podstawowych. Oznacza to, że farbując jajko:
 • zaczynamy od pokrycia tego co ma zostać niezafarbowane
 • pamiętamy że kolejne etapy farbowania zaczynamy od jasnych kolorów, czyli żołty, czerwony czarny, czy zółty, zielony, niebieski i czarny. Nigdy odwrotnie
 • w kolejnych etapach miedzy farbowaniami przykrywamy woskiem te fragmenty zafarbowanej skorupki, jakie chcemy pozostawić w aktualnym kolorze.
Gdy już zakończymy farbowania to znów używamy świecy i ściereczki aby oczyścić je z wosku. Poniżej zaprezentuję kilka zdjęć metody „batikowej” przy wykonaniu najprostszej pisanki wielokolorowej. Zdjęcia pochodza ze strony http://zzorik.ru/
jak zrobic pisanki (1) jak zrobic pisanki (2) jak zrobic pisanki (3) jak zrobic pisanki (4) jak zrobic pisanki (5) jak zrobic pisanki (6) jak zrobic pisanki (7) jak zrobic pisanki (8) jak zrobic pisanki (9) jak zrobic pisanki (10) jak zrobic pisanki (11)
W następnym opisie zaprezentuję jak można wykonać inne rodzaje pisanek

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.