Jak zrobić świecznik ze świecy


Prawda, że urocze? Są to świeczniki wykonane ze… świec. Tak. To nie pomyłka. Świeczniki wykonane są z parafiny. Jak tego dokonać?

 W naczyniu, a konkretnie w kąpieli wodnej rozpuszczamy parafinę, jeśli ktoś ma zamiar poszaleć kolorystycznie, to można użyć kilku kolorów (w kilku naczyniach). Warto pamiętać, że cieńsze ścianki dają lepszy efekt wizualny, ponieważ przebija przez nie światło.

Bierzemy balon i napełniamy go zimną wodą. Należy go zawiązać. To właśnie balon będzie formą dla świecznika. Musi mieć taką wielkość, jakie świeczniki chcemy uzyskać. Balon zanurzamy w parafinie i czekać aż zacznie zastygać. Potem zanurzamy go kolejny raz i tak do skutku. Pamiętaj jednak, że balon możesz zanurzać tylko do wysokości znajdującej się w nim wody. Jeśli zanurzysz go głębiej, tam gdzie jest powietrze, to balon pęknie. Jeśli chcemy mieć świecznik pasiasty to w kolejnych kolorach zanurzamy balon na mniejszą głębokość. Należy jednak pamiętać, że wtedy górne warstwy będą cieńsze od dolnych.

Jeszcze ciepły świecznik stawiamy na jakimś podkładzie aby uformować mu dno. Jeśli już mamy odpowiednią grubość to odstawiamy nasze dzieło do wyschnięcia.

Gdy już parafina wystygnie zupełnie to przebij ostrożnie balon, wylej z niego wodę a potem wyjmij go z wnętrza.
Od siebie dodam, że w jednej z warstw można wkleić jakieś ozdoby, np liście. Gdy świecznik jest już gotowy to możesz go lekko podgrzać w piekarniku (o kilkanaście stopni), aby załagodzić mu brzegi. Możesz je też po prostu obciąć ostrym nożykiem. Do środka możesz wsypać trochę różnych ziaren a na tym ustawić świeczkę – podgrzewacz i dzieło gotowe.

Zdjęcia pochodzą stąd: http://wisdomofthemoon.blogspot.com/2010/12/water-balloon-luminarias.html

2 thoughts on “Jak zrobić świecznik ze świecy

  • Pytania, na które trudno o kategoryczną i jednoznaczną odpowiedź 😉 ale po kolei
   1. nie powinien. Wszystko zależy od tego jak duży masz lampion. Tak nawiasem na święta sprzedawano coś podobnego w jednej z sieci dyskontowej (tej z kropkowanym żuczkiem), i wcale to takie duże nie było – moze 10 cm średnicy i w środku podgrzewacz. Na ile jednorazowe nie wiem bo cena była dość spora ale tutaj płaciło się akurat za firmę a nie towar. Jedno jest pewne, od góry musi być on otwarty – jak szklanka, aby całe ciepło szło do góry. Jeśli na górze będzie to przypominało kurna chatę to raczej się może to rozpuścić. Więc otwarte jak szklanka i będzie ok. Myślę, że średnicy tak najmniej 10 cm.
   2.Jeśli takie masz życzenie to jak najbardziej. Można też przecież zrobić z ogarków świec czy też resztek, Ale z tymi podgrzewaczami masz fajny pomysł. Jeśli użyjesz np. tych zapachowych to zyskasz dodatkowy efekt :)
   3. I to też nie jest pytanie na które jest matematyczna odpowiedź. Dużo zależy od tego, jak ciepła jest parafina. Jeśli jest gorąca to warstwy wychodzą cieńsze i wszystko wolniej schnie. Oczywiście można zanurzać balon w parafinie i od razu w zimnej wodzie 😉 ale jeśli pozostanie wilgoć to warstwy mogą się rozdzielać, lub po zanurzeniu w rozgrzaną parafinę mogą pojawić się efekty specjalne. Ale to drobiazg bo można to delikatnie osączać papierowym ręcznikiem. Myślę, że taka bezpieczna grubość – ale nie liczba warstw to jakieś 4-5 mm. Wtedy całość ma jakąś sztywność. Myślę też, że tak do 1 cm też powinno być prześwitujące chociaż oczywiście z każdym cm mniej. Najlepiej po prostu zrobić eksperyment.
   Ważne też, aby pamiętać o tym, ze do środka trzeba wstawiać podgrzewacz, wiec i na odpowiednie kształty trzeba zwrócić uwagę :)
   Mam nadzieję, że pomogłam chociaż troszkę i nie namieszałam zbytnio :)
   Pozdrawiam, Dominika

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.