Kawowa świeca


Kolejny wpis o świecach ale w sumie na ten temat można pisać i pisać ;). Dzisiaj o tym, jak zrobić świecę z „dodatkami”. Kawowa świeca z zatopionymi ziarenkami. 

Potrzebne materiały:

 • świece białe lub w różnych kolorach. Można także wykorzystać resztki świec. Można także skorzystać z półproduktów do przygotowywania świec, o ile uda się je gdzieś kupić.
 • Bawełniany sznur przeznaczony na knot
 • Jakieś przedmioty, które staną się ozdobą świecy. Mogą to być przeróżne ziarna, orzechy, suszone owoce, muszelki, koraliki, kwiaty itd. Pomysłowość jest tutaj wskazana. Można także wykorzystać wstążki, kokardy, tasiemki, rafie, koronki i inne.
 • Blaszane puszki w różnych rozmiarach, mocny karton, kilka arkuszy papieru, papier do pieczenia, nóż do papieru, nożyczki, taśma dwustronna, klej,  ewentualnie zszywacz do papieru. Garnuszek do rozpuszczenia parafiny/wosku. Patyczek do szaszłyków.
Najprościej zrobić świecę okrągłą. Potrzebujemy puszkę, która najlepiej dla nas powinna mieć równomierne brzegi i wnętrze. Słowem najlepiej użyj do otworzenia jej takiego fajnego otwieracza z pokrętłem, gdyż obcina ona rant ;). Ułatwi to wyjęcie z niej świecy. Dodatkowo ze sztywnej tektury należy wykonać cylinder o średnicy mniejszej niż średnica puszki. Wysokość cylindra powinna być zbliżona do wysokości puszki. Wiemy już jak zrobić matrycę do świecy okrągłej.

 Teraz zabieramy się za inne kształty. Zrobimy teraz matrycę w kształcie serca.  Z kartki papieru wytnij kształt serca. Możesz go albo odrysować od jakiegoś kształtu albo też np wyciąć wydrukowany kształt. Jeśli nie masz takiego kształtu to zegnij kartkę na pół i od strony zagięcia wytnij połowę kształtu. Po rozłożeniu masz gotowe serce.

 Teraz wytnij dwa paski tektury o szerokości około 10 cm. Będzie to wysokość świecy. Długość pasków powinna być równa lub większa od obwodu wyciętego wcześniej serca.

 Teraz podziel paski na pół za pomocą linijki i ołówka i odrysuj linię połowy, Następnie przejedź po niej ostrzem nożyczek, nie przecinając (!), będzie to miejsce wypukłości serca. na dolnej krawędzi jednego paska musisz wyciąć ząbki, którymi przykleisz ten pasek do serca, które będzie stanowić dno formy.

 Teraz jest pora na sklejenie formy. Samo serce wklej wewnątrz formy. Czyi ząbki muszą być widoczne gdy, odwrócisz ją spodem do góry. Odetnij też nadmiar kartonu ale pozostaw zakład.

 Teraz odcięty kawałek, lub jeśli go nie masz kawałek innej tekturki wytnij na wysokość matrycy  i zegnij go mocno na pół. Następnie wklej go tak, aby utworzyć wklęśnięcie świecy. Możesz pomóc sobie zszywaczem lub spinaczami.

 Teraz z wcześniej przygotowanego drugiego kawałka papieru przygotuj mniejsze serce, już bez dna. Musi ono mieć mniejszą średnicę niż to już przygotowane. Potem wstawisz je do środka.

 Matryce mamy już gotowe to teraz pora wziąć się za przygotowanie parafiny. Jeśli korzystasz z całych świec to masz rozwiązany problem knota. Za pomocą ostrego noża przetnij świece, które chcesz stopić, wzdłuż tak, aby knot nie został przecięty. Pokruszone świece wrzuć do rondelka. Materiał możesz rozpuścić w kąpieli wodnej czyli wstawiając rondelek z parafiną do drugiego większego, wypełnionego wrzącą wodą. Możesz też przy zachowaniu ostrożności stopić go na bardzo małym ogniu bezpośrednio w jednym rondelku. Gdy topisz masę to pamiętaj, aby pilnować jej. Jeśli garnek się przechyli to konsekwencje mogą być bardzo opłakane. Panuj więc nad tym co robisz. Oczywiście możesz przy topieniu zafarbować substancję na wybrany przez siebie kolor.

Teraz zadbaj o przygotowanie form. Ustaw mniejsze w większych i odstępy między nimi wypełnij przygotowanymi ziarnami. Jeśli obawiasz się, że świeca może nie dać się wyjąć z formy to możesz jej wnętrze owinąć papierem do pieczenia i dopiero wtedy je wypełnić. Pamiętaj o tym, aby wewnętrzna forma ściśle przylegała do dna.

 Roztopioną parafinę wlewaj bardzo ostrożnie tak, aby się nie poparzyć. Na początek wlej odrobinę na dno i poczekaj aż zastygnie. Zwróć uwagę aby wewnętrzny szablon nie przesunął się. Gdy masz pewność, że nic się nie zepsuje wlej resztę parafiny. Pamiętaj jednak o jednym. Stygnąc bardzo zmniejsza objętość. Gdy robiłam świece w jajkach to „wyparowało” mi 1,5 cm wysokości. Jeszcze jedna praktyczna uwaga, o której autor tych zdjęć nie pisze. Nie zagotuj parafiny, bo gdy ją wlejesz do świecy to może wykipieć i to bardzo spektakularnie 😉 Wystarczy więc, że jest rozpuszczona.

 Gdy masa jest jeszcze ciepła ale już skrzepnięta to należy wyjąć ostrożnie środkową warstwę. To może wydawać się trudne ale tylko na początku. Nie robiłabym dramatu, jeśli coś w środku się odklei. Ważne aby się nie rozlało. Poczekaj więc trochę aż rzeczywiście masa zmieni swój fizyczny stan na stały.

Pora na zrobienie warstwy wewnętrznej. Najpierw z przygotowanej bawełny lub też z wyjętych ze świec sznurków należy zrobić knot. Koniec dobrze jest czymś „obciążyć” Może to być kawałek folii aluminiowej zagiętej na samym jego końcu. Umieszczamy go w taki sposób. Na początek na dno wlewamy trochę parafiny aby knot nie wypłynął do góry. Potem gdy już zastygnie wlewamy resztę masy.

 Gdy świeca ostygnie wyjmujemy ją z formy. Teraz jest ważny etap wydobywania ozdób z parafiny. Robimy to podgrzewając brzegi świecy płomieniem np. zapalniczki.  Świecę postaw najpierw albo na kilku arkuszach papieru albo na starej gazecie. Płomienia używaj ostrożnie aby się nie poparzyć. Nie rozpuść też zbyt dużo świecy, aby ozdoby nie odpadły.

Jeśli dookoła knota powstało puste miejsce to możesz ten stopiony z boków wosk wlać właśnie tam.

Świecę możesz ozdobić jeśli masz na to ochotę. Może ona być bardzo ładnym prezentem.

Zdjęcia pochodza z tej strony: http://blogs.privet.ru/user/tluna/tags/81438

4 thoughts on “Kawowa świeca

 1. Super pomysł! Wyszły mi piękne świece! Teraz kombinuję i w podobny sposób zatapiam kamyczki dekoracyjne , rośliny i przyprawy (pieprz kolorowy daje super efekt). Doradzę że lepiej sprawdza się zapalarka do gazu niż zapalniczka :-)

 2. Dziekuje !
  Super wykonanie ! Na pewno zrobie.

  Moge zapytac czy jest dobry sposob aby wtopic kwiaty w swiece, takie suszone . Na pewno jest,bo widzialam takie swiece. Pytam czy taki sposob ktos zna i moze mi napisac prosze :)
  Pozdrawiam
  Agnieszka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.