Letnia torba szydełkowa z plastikowych butelek


Letnia torba szydełkowa z butelek plastikowych może być bardzo ciekawym dodatkiem dla pań. Wbrew pozorom wcale nie jest trudna do wykonania. 

Do wykonania potrzebujemy:

 • plastikowych butelek lub też może być pleksiglas lub też jakieś inne przezroczyste tworzywo,
 • nożyczki
 • dziurkacz
 • szydełko
 • włóczka – może być bawełna
 • podszewka, może być też w kolorze kontrastowym do włóczki, dowolność jest tutaj wskazana,
 • trzy suwaki
 • wstążka lub koronka
 • koraliki
 • klej.
Sposób wykonania.
Z plastiku wycinamy 34 kwadraty o wymiarach 6×6 cm. Wycinamy także kilka pasków do zrobienia uchwytów torby oraz górnej dekoracji torebki. Oczywiście jeśli nie mamy takiej możliwości to możemy przy uszach połączyć kilka krótszych. Można je skleić podgrzewając plastik nad płomieniem lub po prostu skleić. Można też po prostu wyciąć z butelki spiralkę i ona posłuży jako paski do torby. Uszy powinny być wykonane z podwójnej warstwy plastiku.

Kwadraty obrabiamy w następujący sposób (zależnie od grubości włóczki), trzy słupki przeciągnięte przez otwór w boku kwadratu, potem jedno oczko łańcuszka, na rogu kwadratu trzy słupki przez otwór jedno oczko wolne i znów trzy słupki przeciągnięte przez otwór narożnika i dalej na zmianę, aż obrobione zostaną całe kwadraty. Podobnie obrabiamy uszy torebki – trzy słupki w otworze, oczko łańcuszka, trzy słupki w otworze itd. Przez pasem przeciągamy później wstążkę.

Kwadraty łączymy szydełkiem obrabiając je oczkami ścisłymi lub słupkami. Kwadraty łączymy w taki kształt jak pokazano na zdjęciu poniżej. Kwiaty są haftowane igłą i wstążką. Zamiast nici w igłę nawleka się materiałową wstążkę i przeciąga. Na środku kwiatka przyszyty jest koralik.

Teraz jak widać dobrze jest też odrysować i wyciąć podszewkę torebki.

Zszywamy boczne szwy najlepiej kilkoma rzędami słupków.

 A teraz gratka dla pań szyjących. Robimy podszewkę. Wycięliśmy ją już przed zszyciem torby. To po lewo to jedna z wewnętrznych przegródek torby. Na główną podszewkę naszywamy też mniejsze kieszenie np na telefon czy jakieś drobiazgi. Trzeba też od razu wszyć suwaki do wewnętrznych kieszonek. To co widzimy po prawej stronie to lewa, niewidoczna później część podszewki.

Największa wszywana kieszeń powinna mieć szerokość równą dnu torebki. Na zdjęciu długość oznaczona jest na czerwono.

Teraz należy dopasować podszewkę do torby zakładamy ją więc na wywróconą na lewą stronę torbę i ręcznie doszywamy ją do dna oraz boków torby.

 Teraz trzeba do podszewki doszyć suwak i połączyć ją z torbą oraz uszami.

 Gdy już umocujemy torbę to krawędź możemy ozdobić wstążką lub koronką (bardzo modną w tym sezonie).

Tak wygląda gotowa torba od góry

A tak wygląda po otwarciu. Autor tej torby określił czas jej wykonania na 3 dni.

Źródło

3 thoughts on “Letnia torba szydełkowa z plastikowych butelek

 1. Świetny blog, jest ich wiele z pościąganymi z internetu wzorami i pomysłami ale z brakiem opisu wykonania – wydaje się że nie każdy jest tak zdolny aby na podstawie fotki wykonać cokolwiek samemu. Twój blog mnie pozytywnie zaskoczył otwartością i przejrzystością opisów – myślę iż jest dla wielu z nas jest bardzo pomocny. Twój pomysł na torebkę z plastikowych butelek bardzo mi się spodobał chociaż wcale nie tego szukałam to jednak stał się inspiracją dla mnie. Mieszkam w domu z ogrodem więc szukałam pomysłu jak samodzielnie wykonać pojemniki na recykling ponieważ te standardowe dostępne w sprzedaży są w większości obrzydliwe do tego wielkie i nieestetycznie prezentują się na łonie natury i właśnie pomysł torebki mnie zainspirował. Nie czekając na nic biorę się do pracy wykonując okrągłe pojemniki z przykrywką i możliwością zawieszenia. Dziękuję za inspirację, pozdrawiam życząc kolejnych udanych prac :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.