Makrama – etui na ipoda lub telefon


Do plecenia makramy można użyć różnego materiału: różnego rodzaju nici, sznurka, żyłek, rzemieni, wstążek a nawet linek i drutu. Do ozdoby można użyć także korali czy guzików. W tym artykule dowiesz się, jak można w prosty sposób zrobić etui do ipoda, telefonu czy innego przedmiotu.

Tutaj masz kilka podstawowych sposobów mocowania sznurków do głównej nici poziomej.  E-book z podstawowymi splotami możesz pobrać tutaj: 

 

Tutaj masz schemat wykonania splotu, który jest używany w tej instrukcji.

 

 W taki sposób wyznaczamy obwód etui. Sznurek nie może być zawiązany zbyt ciasno po to, aby można było łatwo wsunąć do etui przedmiot. Nitka podstawowa powinna mieć długość ok 90 cm. Przygotuj też 28 nitek długości ok 150 cm i jedną taką samą nitkę, która zostanie wykorzystana później. Gdy zawiążesz pierwszy węzeł to upewnij się, że pozostałe końcówki nitki są równej długości. Te sznurki wykorzystane zostaną do stworzenia ucha etui.

Potem usuń pętlę i zamiast ipoda użyj odpowiednio dociętego kawałka kartonu. Ten szablon będzie szerszy od przedmiotu, do którego robimy etui, gdyż jak pisałam etui jest większe od przedmiotu ;). Warto o tym pamiętać. Sznurek przesuwamy na bok kartonu.

Teraz 28 przygotowanych sznurków składamy na bok i zaczepiamy je na nitce przewodniej w podany niżej sposób.

 

 

Zaczep tak wszystkie 28 sznurków i rozsuń je równomiernie. 14 będzie z przodu, 14 z tyłu. Pierwszą zawiązaną nitkę, na której przewiązane są te obecne, nie będzie teraz używana do wiązania.

Teraz wybieramy cztery sznurki ze środka i rozpoczynamy wiązanie węzłów pokazanych na początku. Na kolejnych czterech nitkach wiążemy kolejny węzeł i tak dookoła szablonu aby powstał poziomy rząd splotu.

 

Pierwszy rząd wygląda tak. Jak widać można sobie ułatwić pracę przypinając robótkę spinką biurową.

W taki sposób zawiązać należy węzeł na granicznych nitkach – dwóch z przodu i dwóch z tyłu robótki.

Pora rozpocząć kolejny rząd robótki. Teraz robimy je na przekątnych poprzedniego rzędu węzłów. Bierzemy więc dwa sznurki z jednego węzła i dwa z bezpośrednio z nim sąsiadującego a potem wiążemy splot. Można w ten sposób robić kolejne rzędy robótki aż na odpowiednią długość etui.

W robótkę można wrobić rząd korali lub kamieni.

Wciągamy taki koral na nitkę środkową splotu i robimy pod nią węzeł.

Korale mogą być większe i mniejsze. Między koralami z 3 nitek należy zrobić słupek. Tutaj posługujemy się dokładnie tym samym splotem jak w przypadku węzłów wyżej. Robimy kilka takich węzłów pod sobą na tych samych nitkach. Powstaje efektowna spiralka.

Gdy używamy mniejszych i większych korali to rzędy trzeba wyrównać. Przy większym koralu nad i pod nim robimy pojedynczy węzeł. Przy mniejszych można przed i po koralu zrobić 2 lub nawet 3 węzły. Słupki i oplot korali muszą być zakończone na tej samej wysokości.

 Potem należy słupki połączyć przy pomocy węzłów. Tak powstaje kolejny rząd.

Tutaj mamy zawiązanych wiele rzędów. Pora na zakończenie roboty. Można zrobić to tak jak tutaj poprzez zawiązanie każdej pary sznurków na zwyczajny supeł. Można także połączyć nitki i razem wiązać węzły z 28 sznurków, wtedy jako rdzeń węzła użyć można 4 nitek a oplatać je podwójnymi nitkami. Kwestia gustu oczywiście. Można też zawiązać nitki na supełki i zostawić frędzelki.

 Tutaj jednak nitki zostały przycięte a węzły posmarowane zostały klejem

 Z pozostawionych nitek robimy teraz pasek. W tym celu dowiązujemy do nich przygotowaną wcześniej nitkę i za pomocą znanego już węzła pleciemy pasek.

 

 Pozostaje jeszcze wszyć podszewkę i mamy gotowe etui. Można użyć do tego celu odciętego ściągacza od bluzy lub jakiejś miękkiej dzianiny.

Źródło opisów i zdjęć

6 thoughts on “Makrama – etui na ipoda lub telefon

    • To jest tutorial z sieci. Fotki są jakie są. A z drugiej strony to pojęcie względne. Chodzi od tyłu czy o lewą stronę ;).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.