Malowanie na szkle


http://www.lancastersgd.com/techniques.asp

Malowanie na szkle to bardzo stara sztuka. Wykorzystywaną ją zarówno do zdobienia szkła użytkowego jak również ozdobnego. Malowano wazony, szklane tace, szklanki, półmiski, ale także obrazki, butelki itp.

Sztuka ta najlepiej rozwijała się w Czechach, gdzie przemysł szklany istnieje już od połowy XIV wieku. W Polsce pierwsze informacje o malowaniu na szkle pochodzą XV w. głównie z Krakowa. Początkowo obrazy na szkle służyły mieszczanom i dopiero w XVIII w stopniowo rozpowszechniły się na wsi.

Obrazy wieszano pod powałą izb, jeden obok drugiego i stanowiły one najważniejszy element wystroju wnętrza. Na wsi jednak około roku 1880 spadło zainteresowanie tą sztuką a na miejsce obrazków na szkle zaczęły pojawiać się obrazki przedstawiające świętych.
Warsztat malarski
Farby do malowania na szkle są dość toksyczne, więc należy przygotować sobie warsztat do malowania w pomieszczeniu o dobrej wentylacji. Potrzebny też jest spory i wygodny stół, najlepiej zabezpieczony folią oraz fartuch zabezpieczający ubranie.
Niezbędne przedmioty:
 • – Papier do kopiowania wzorów
 • – Pędzle do malowania na szkle, najlepiej różne rodzaje – im cieńsze, tym dokładniejsze i mniejsze elementy można będzie namalować, pędzle po użyciu należy czyścić w terpentynie
 • – Miseczka na farbę – najlepiej plastikowa
 • – Papierowy ręcznik do wycierania plam
 • – Patyczki higieniczne
 • – Miękka gąbka, która w niektórych sytuacjach zastępuje pędzel
 • – Nóż modelarski, służący do zeskrobywania wyschniętych powierzchni.
 • – Wodna farba do malowania na szkle, jest bardzo łatwa w użyciu, z pędzelków łatwo zmywa się wodą. Czas schnięcia to dwa dni, łatwo zeskrobuje się nożem modelarskim,
 • – Rozpuszczalnikowa farba do malowania na szkle – ma bardzo intensywny zapach. Można ją stosować tylko w przewiewnych pomieszczeniach. Bardzo trudno usuwa się, gdy została błędnie użyta. Farbki transparentne (przejrzyste), służą do malowania na szkle, plastiku, drewnie, papierze i glazurze. Dostępne są w słoiczkach, używa się do nich pędzelków. Gotowe dzieło schnie od 12 do 36 godzin. Farbki kryjące, także perłowe zmywa się z pędzelków spirytusem, w celu rozjaśnienia koloru rozrzedza się je rozcieńczalnikiem
 • – Farbka wodna do malowania na porcelanie – ta farbka wymaga utrwalenia w wysokiej temperaturze – 150 do 170 stopni Celsjusza. Podczas malowania należy bardzo uważać, gdyż mogą się tworzyć pęcherzyki powietrza,
 • – Farba konturowa – jest bardzo łatwa w użyciu. Służy do wykańczania obrazka, obrysowuje się nią główny obrazek. Występuje w tubce lub słoiczku. Wysycha w ciągu dwóch dni. Jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę oraz na dużą wilgotność powietrza. Łatwo daje się usunąć nożykiem modelarskim.
Oczywiście podstawowo obrazki wykonuje się na szkle, więc mogą one powstawać na kieliszkach, słoikach, wazonach, lustrach, szybach. Ale można także malować obrazki wycięte z butelek plastikowych itp.

Techniki malowania na szkle

Powierzchnię szklaną przeznaczoną do malowania należy przemyć alkoholem a potem pokryć bezbarwnym podkładem, zwiększającym trwałość pracy. Przed rozpoczęciem malowania warto naszkicować wstępny projekt. Warto pamiętać, że najlepszy efekt dają proste motywy, a gdy nanoszone są na naczynie warto zwrócić uwagę na to, aby do niego pasowały.

Techniki przenoszenia wzorów

Wybrany wzór należy przenieść na wybraną powierzchnię. Sposób kopiowania zależy od rodzaju rysunku oraz barwy i faktury szkła.

 • – Kopiowanie. Wzór kopiowany jest na papierze. Gdy przenoszony jest na szkło płaskie to kartkę po prostu podkłada się pod nie i mocuje np. taśmą bezbarwną. Jeśli wzór kopiowany jest na ścianki naczynia to w niektórych sytuacjach pracę można ułatwić poprzez podzielenie wzoru na części i przyklejenie go taśmą na wewnętrznej stronie naczynia. Następnie wzór odrysowuje się na szkle. Gdy kartka ze wzorem nie przylega do ścianek, to naczynie wypełnia się pogniecionym papierem. Kształt odrysowuje się farbą konturówką.
 • – Kalkowanie. Gdy chcemy wzór przenieść na powierzchnię lustra lub inne nieprzejrzyste szkło, to pod kartkę z motywem podkładamy kalkę maszynową. Wzór odbijamy obrysowując go długopisem na kartce z szablonem. Gdy chcemy ozdobić naczynie np. o podstawie prostokątnej to kartkę z podłożoną kalką owijamy dookoła i dopiero wtedy odrysowujemy wzór.
 • – Wycinany szablon. Szablon kopiuje się na sztywnym papierze lub tekturze a następnie wycina z niego niepotrzebne elementy. Następnie mocuje się go na szkle i wypełnia farbą lub obrysowuje konturówką, zależnie od potrzeby. Trzeba pamiętać, że szablon odklejamy dopiero po wyschnięciu farby.
 • – Rysunek odręczny. Tą metodę stosują osoby posiadające pewną rękę i pewną wprawę w malowaniu. Rysunek taki stosuje się także w sytuacji, gdy rysunek wykonywany jest na szkle porowatym, gdzie nie można wykorzystać żadnej z ww. technik.

WWW.MANUALNI.PL

Techniki malowania na szkle

Jeśli obrazek malowany jest na szkle płaskim to pod szkło należy położyć podściółkę z kilku papierowych ręczników. Nie należy malować na raz dużych powierzchni a farbę rozkładać trzeba równomiernie. Warto pamiętać o tym, że farby wodne używa się tylko w ciepłych i suchych pomieszczeniach a farby rozpuszczalnikowe tylko w pomieszczeniach przewiewnych. Przy malowaniu nie trzeba się spieszyć i warto pamiętać o tym, że farby muszą wyschnąć, jeśli chce się na nich malować inne elementy, lub tez malować sąsiednie powierzchnie – przy niedoschniętych farbach istnieje ryzyko rozmazania farby.

Konturówkę, farby żelowe i klej brokatowy nakłada się na szkło bezpośrednio z tubki. Farby do malowania na szkle, farby akrylowe i emulsyjne nakłada się pędzelkiem. Aby uzyskać oryginalne efekty można malować przy użyciu gąbki lub też malować motywy przy pomocy patyczka kosmetycznego na świeżej farbie.
Tubką farby konturowej malujemy wyciskając delikatnie farbkę wzdłuż linii wzoru. Efekt zależy od temperatury otoczenia i najlepszy uzyskiwany jest w ciepłym i suchym pomieszczeniu.
Farby wodne i rozpuszczalnikowe nakłada się pędzelkiem, równomiernie rozprowadzając ją po szkle. Kolory można mieszać albo w oddzielnej miseczce albo bezpośrednio na szkle.
Farbki do porcelany są trwalsze od tych do malowania szkła. Po pomalowaniu powinny schnąć ok. 24 godzin a następnie należy je wypalić w piekarniku przez 35 minut w temperaturze 150-170 stopni Celsjusza.
Farbami akrylowymi lub emulsyjnymi również można pomalować szkło jednak przy ich użyciu należy powierzchnie malować dwukrotnie, aby wyrównać kolor.
Żel wodny wyciska się prosto z tubki. Służy do malowania oraz do wykonywania ozdób w różnych kształtach.

Aby ozdobić szkło można użyć także kleju brokatowego oraz lakieru bezbarwnego, matowego lub błyszczącego, którym zabezpiecza się malowane szkło. Rozprowadza się go pędzelkiem.

Jeśli podczas malowania farbą do szkła lub konturówką popełniony zostanie błąd to można go łatwo naprawić. Po wyschnięciu zdrapuje się niepotrzebne elementy ostrym nożykiem modelarskim. Suszenie szkła można przyspieszyć suszarką do włosów ustawioną na najchłodniejszy strumień powietrza, robi się to do momentu, gdy farba przestanie się kleić przy dotknięciu.
Po zakończeniu malowania dzieło zostawia się do wyschnięcia. Pędzle i przybory należy dokładnie umyć. Malunek gotowy jest po 12 do 36 godzin zależnie od użytej farby. Pomalowane szkło myje się w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Następnie należy je wytrzeć i wypolerować do połysku. Tak przygotowane szkło można używać i myć. Nie można go jednak wstawiać do zmywarki. Należy także uważać na uszkodzenia mechaniczne wywołane stukaniem i uderzaniem.
Farbkami do szkła można malować także przedmioty wycięte z butelek plastikowych, np. kwiaty i motylki.
foto: archiwum własne, internet

4 thoughts on “Malowanie na szkle

 1. Pingback: Malowanie na szkle 2 - skorpion | Kreatywne tworzenie

 2. Pingback: Witraż na szkle | Kreatywne tworzenie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.