Masa solna


http://www.thriftyfun.com/tf/Christmas/Decorations/Ornaments/Making-Salt-Dough-Ornaments.html

Masa solna jest bardzo prostym w przygotowaniu tworzywem, z którego można przygotować wiele różnorodnych ozdób. Za jej pomocą można tworzyć ozdoby choinkowe, aniołki, figurki, ramki i inne przedmioty, które mogą stać się także wspaniałym prezentem.Ogromną zaletą tego tworzywa jest to, że jest bardzo plastyczna, daje się z niej formować różne kształty, malować, ozdabiać oraz utwardzać. Masa solna jest jednocześnie świetnym pomysłem na zabawę z dziećmi.

Przepisy na masę solną

Jest wiele sposobów wytwarzania masy solnej, ale jest też jedna podstawowa zasada – masa nie może być krucha, ale nie może być też lejąca się. Myślę, że najlepszym porównaniem jest konsystencja, jaką ma rozgrzana w dłoniach plastelina.

Przepis podstawowy

  • 1 szklanka mąki – ale raczej nie krupczatki,
  • 1 szklanka soli drobnej,
  • ½ szklanki wody.

Mąkę i sól należy wsypać do miseczki i wymieszać. Następnie stopniowo dodaje sie wodę. W większości przepisów podana jest woda zimna, jednak z doświadczenia wiem, że mąka zalana wodą ciepła szybciej nabiera kleistej konsystencji oraz lepiej się rozrabia, nie pozostawiając grudek. Ta masa przeznaczona jest do suszenia w piekarniku.

Masa solna z klejem do tapet

  • 1 szklanka mąki
  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżka oleju
  • 1 łyżka kleju do tapet w proszku
  • ½ szklanki wody (mniej więcej tyle)

Mąkę i sól należy wymieszać ze sobą a następnie dodać olej i klej do tapet. Klej do tapet dobrze jest rozrobić wcześniej. Następnie trzeba to wszystko połączyć ze sobą stopniowo dolewając wody i mieszając masę do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Masę solną można także podczas przygotowywania zabarwić np. poprzez dodanie kakao, kurkumy, cynamonu czy papryki lub odrobiny farbki. Ilość dodanej wody może zależeć od gatunku mąki ale duża ilość wody może sprawić, że masa popęka podczas suszenia. Przygotowana masa bardzo szybko podsycha, więc niewykorzystywane kawałki trzeba zabezpieczyć np. w foliowym woreczku i w chłodzie.

http://joehurrycreations.wordpress.com/tag/salt-dough/

Aby połączyć elementy wyrobu to wystarczy je lekko zwilżyć w miejscu połączenia, a elementy podsuszone łączy się kawałkiem masy. Aby stworzyć np. postać na bazie kulki to aby nie marnować masy oraz nie narażać się na długi proces suszenia, warto wnętrze wypełnić np. kulką z folii aluminiowej.

To co zostanie stworzone najlepiej jest suszyć na powietrzu, jedna trwa to długo. Dlatego można sobie ułatwić zadanie wykorzystując piecyk elektryczny (temperatura to 75 stopni) lub uchylony piecyk gazowy (50-70 stopni). Aby łatwo było modele przenosić to należy kłaść je na folii aluminiowej, gdyż łatwo ją potem odkleić.

Dzieła stworzone z masy solnej mogą mieć różną fakturę, utworzoną za pomocą np. widelca, patyczka lub innych przedmiotów. Można także na przedmiocie stworzyć róże faktury, np. za pomocą kruszonki z masy, lub wysuszony przedmiot oklejając np. przymocowaną klejem kaszą. Przedmiot można pomalować farbkami lub polakierować.

http://gosiaw.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?417786

Źródło foto: www.gosiaw.blox.pl, www.kuradomowa.pl,

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.