Maski karnawałowe


http://www.saomarcoslaboratorio.com.br/materia-especifica.php?id=25

Mamy czas karnawału a z nim bale w tym także bale maskowe. Nieodłącznym elementem przebrania jest często maska i może ona stanowić prawdziwą ozdobę postaci. Jak jednak stać się posiadaczem oryginalnej i pięknej maski oraz nie wydać na nią mnóstwa pieniędzy? Jest na to bardzo prosty sposób: można wykonać ją samemu. Najłatwiejsze do wykonania są maski proste, nie profilowane i najszybciej wykonać je po prostu z tekturki. Trochę bardziej pracochłonne jest stworzenie tej ozdoby z masy papierowej.

Maski z masy papierowej
Z masy papierowej można tworzyć różne rzeczy, nie tylko maski. Zaletą takiego dzieła jest niska cena. Jest to na tyle plastyczne i lekkie tworzywo, że można z niego wykonać nie tylko ozdobę przysłaniającą oczy ale także taką zasłaniającą całą twarz lub nawet część głowy. Oczywiście im większa i ozdobniejsza maska tym więcej czasu trzeba jej poświecić. Otrzymane dzieło jest sztywne oraz trwałe.

Masa papierowa:

Do jej przygotowania potrzebujemy następujących składników i przedmiotów

  • – bardzo miękki papier (może być gazetowy ale z dzienników lub po prostu szary papier toaletowy),
  • – woda,
  • – klej do tapet,
  • – sproszkowana kreda, można zgnieść np. w moździerzu lub za pomocą wałka kredę szkolną gdy nie uda nam się zdobyć jej w innej postaci,
  • – mąka pszenna najlepiej tortowa,
  • – naczynie do rozrobienia masy
  • – sitko
  • – balon
  • – ostry nożyk do tapet.

Sposób przygotowania:

Do naczynia wlewamy około litra wody i moczymy w niej papier tak aby cały został przykryty wodą. Warto pomyśleć o tym, aby masy nam nie zabrakło, bo niewykorzystana może poleżeć bez szkody dla niej, przez kilka dni w zamkniętym szczelnie woreczku foliowym. Gdy papier już rozmięknie to rozdrabniamy go dłońmi lub najlepiej przy pomocy kuchennego miksera. Kolejny etap to przecedzenie papieru na sitko. Gdy przestanie już z niego cieknąć woda to ponownie przekładamy go do naczynia, dodajemy kilka łyżek kleju do tapet – zależnie od ilości papieru 5 – 6 lub więcej, do tego dosypujemy dwie szklanki sypkiej kredy oraz tyle samo szklanek mąki. Całość należy znów bardzo dokładnie wymieszać do momentu aż przestanie się kleić.
Kolejnym etapem pracy jest stworzenie szablonu maski. Do tego właśnie potrzebujemy balonu. Dmuchamy go na wielkość głowy i oblepiamy to równomiernie masą. Jeśli ma to być tylko maska zasłaniająca oczy to robimy wąski pasek, jeśli zaś ma zasłaniać całą twarz to pokrywamy odpowiednią ku temu część balonu, ale w tym wypadku dużo lepiej byłoby to zrobić oklejając głowę manekina, lub też specjalny szablon, gdyż pozwoli nam to wyprofilować ją do kształtu twarzy, co na balonie nie jest praktycznie możliwe.

Niestety masa musi teraz wyschnąć około dwóch dni. Dopiero wtedy można przekłuć balon i odkleić od niego szablon. W nim następnie wycinamy nożykiem lub również nożyczkami pożądany przez nas kształt maski.

Teraz zostało już tylko ją ozdobić. Można użyć farbek, przykleić jakieś ozdoby, piórka, brokat, cekiny, koraliki. Pole do popisu jest ogromne. Trzeba także pamiętać o przymocowaniu tasiemki, za pomocą której maska będzie się trzymać na głowie.

Istnieje jeszcze inny przepis na masę papierową:

Mieszamy bardzo miękki papier (chusteczki, ligninę, ręczniki papierowe) z wodą i mąką pszenna. Trzeba oczywiście bardzo dokładnie to rozrobić, aby nie było grudek. Po wykonaniu masy postępujemy tak samo jak powyżej.

Maski z tektury

Takie maski przygotowywane są najczęściej przez dzieci na szkolne karnawałowe zabawy i są najprostsze w wykonaniu. Aby ją stworzyć wystarczy wyciąć z tekturki kształt maski i ozdobić go zgodnie z pomysłem. Oczywiście nie tylko dzieci mogą korzystać z tego typu ozdób. Maskę możemy ozdabiać dowolnie i może ona także mieć różne kształty. Można ją pomalować, okleić koralikami, materiałem, piórkami, cekinami. U dołu maski można przykleić np. czarną koronę zasłaniającą dolną część twarzy. Maskę można umocować na patyczku lub zamocować do niej gumkę lub tasiemki.

Maseczki z koronki lub materiału

Tutaj także wykonanie może być bardzo proste. Na najprostszą wystarczy szeroki pasek koronki 10-12 cm z wyciętymi otworami na oczy. Długość można dopasować do głowy i np. zawiązać ozdobnie z tyłu spuszczając końce na plecy, lub okręcając dookoła koczka. Oczywiście trzeba pamiętać o wycięciu otworów na oczy.

Foto Internet

One thought on “Maski karnawałowe

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.