Moje koronkowe kołnierzyki na szydełku


Dawno już się niczym nie chwaliłam więc teraz coś, z czego jestem specjalnie zadowolona. W tym wpisie pokażę kilka koronkowych kołnierzyków robionych na szydełku, o które sporo osób mnie przez ostatnie miesiące pytało. Więc są. I proszę podziwiać ;), pytać, komentować itd. Kołnierzyki są w różnych rozmiarach ale o tym opowiem przy każdym kolejnym. Wszystkie zostały wykonane z bawełnianego kordonka naszej rodzimej Ariadny. 

Dla bardziej wtajemniczonych podaję parametry kordonka: nazwa to po prostu kordonek i zakupiłam go na dużych, 100 gramowych kłębkach. Grubość to 30 tex x 6, a w 100 gramach jest go 525 metrów. Kordonek ten jest lekko sztywny i wg mnie bardzo dobrze nadaje się właśnie do kołnierzyków i serwetek.

Trzy kołnierzyki zostaną przeze mnie zaopatrzone w guziczki – perełki lub inne pasujące. Jeden ma zrobione specjalne troczki do zawiązywania. Wszystkie zostały wykrochmalone naturalnym i ekologicznym krochmalem ze skrobi ziemniaczanej. Nie krochmaliłam ich jednak na przysłowiową blachę.

Kołnierzyk pierwszy wykonany został dość prostym wzorem i jest to właściwie pierwszy kołnierzyk z serii  wykonanych przeze mnie. Długość obwodu wewnętrznego to 50 cm. Aby go zrobić poświęciłam jakieś 4 godzinki.

Ten kołnierzyk jest troszkę inny od pozostałych i pomimo, że wzór wyglądał bardzo obiecująco to wg mnie jest to zdecydowanie kołnierzyk, który z powodzeniem można przyszyć do bluzeczki czy sweterka. Długość obwodu wewnętrznego to 43 cm. Mimo z pozoru prostego wzoru wykonanie zajęło mi około 5 godzin.

Z tego kołnierzyka jestem bardzo zadowolona, wzór okazał się być bardzo efektowny. Kołnierzyk ten jest dość krótki stąd zaopatrzony został w troczki. Długość wewnętrzna to 38 cm więc raczej nadaje się albo na szczupłą szyję albo dla dziewczynki. Troczki mają długość 16 cm każdy. Wykonanie zajęło mi jakieś 6 godzin.

Ten kołnierzyk jest duży i wg mnie nadaje się albo do bluzki z dużym dekoltem albo do golfa. Obwód wewnętrzny to 60 cm. Jest to bardzo pracochłonne dzieło a jego wykonanie zajęło mi dwa wieczory (długie), w sumie około 15 godzin.

A tutaj jeszcze raz porównanie wielkości na jednym zdjęciu.

Każdy z tych wzorów można wykonać oczywiście w większym lub mniejszym rozmiarze (tzn długości obwodu wewnętrznego). To jest oczywiście kwestia tego, kto jakiego kołnierzyka potrzebuje. Jeśli podoba Ci się taki kołnierzyk to daj znać, zobaczymy co da się z tym zrobić ;). To są tylko przykładowe rozmiary i wzory.

5 thoughts on “Moje koronkowe kołnierzyki na szydełku

  1. Pingback: Koronkowe kołnierzyki na szydełku | Kreatywne tworzenie

  2. Przepiękne prace! Robią świetne wrażenie-gratuluję talentu :-).

    Jestem początkująca w temacie i mam pytanie które może wydać się dziwne :-) : czy szydelkujac kolnierzyk jedziemy od prawej do lewej i od lewej do prawej czy moze każdy rząd zaczynamy z prawej ucinajac przy tym nić koronka?

    Pozdrawiam!

    • Jadę od prawej do lewej potem odwracam robótkę i jadę w drugą stronę :). Ucinanie może spowodować, że pozostaną ogonki nitek a to nie wygląda najlepiej. Są oczywiście modele, które robi się w poprzek ale też odwraca się przy tym robótkę. Tak więc postępuje się jak z każdą inną robotą. No chyba, że to kordonek z motywów, ale takich to ja nie lubię. Wtedy robisz oddzielnie motywy, np kwiatki, i potem je łączysz w całość.

    • Obawiam się, że wzór trzeba sobie samemu zmodyfikować z wzorów dla osób dorosłych. Wystarczy zrobić próbkę pierwszych 2-3 rzędów i wymierzyć ile motywów potrzeba dla dziecka.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.