Motylki z butelek plastikowych


Większość z nas spożywa różnorodne napoje, które sprzedawane są w plastikowych butelkach. Rocznie w naszych domach pojawia się ich całe mnóstwo. Gdy stają się już niepotrzebne wyrzucamy je do kontenerów na surowce wtórne. Ale czy nie można ich wykorzystać ponownie na nasze potrzeby?

Dzisiaj zaproponuję zrobienie motylka z butelki plastikowej.

Aby go przygotować potrzebujemy następujących przedmiotów

  • Gotowy szablon motylka do odrysowania lub wyobraźnia i pewna ręka autora
  • Niezmywalny mazak
  • Farbki do szkła lub akrylowe w różnych kolorach do pomalowania skrzydełek motylka
  • Do pomalowania obrysów motylka potrzebna nam jest jedna z wybranych przez nas rzeczy: może to być farbka z brokatem lub farbka w kolorze kontrastowym do tej przeznaczonej na skrzydełka, lub też dobry klej do plastiku i brokat w proszku.
  • Ostre nożyczki
  • Butelka po napoju
  • Sztywna żyłka wędkarska
  • koraliki

Niezmywalnym mazakiem rysujemy kontur naszego motylka na szerokiej części butelki. Gdy już go narysujemy to za pomocą ostrych nożyczek wycinamy go dokładnie wzdłuż konturu.

Następnie nasze linie oraz brzegi konturu motylka malujemy od wierzchu – czyli od wypukłej strony farbą z brokatem lub farbką wybraną wcześniej do tego celu. Jeśli chcemy na skrzydełkach przykleić brokat to najpierw kontury skrzydełek pokrywamy klejem a następnie delikatnie posypujemy brokatem i czekamy aż wyschnie. Te czynności proponuję dla wygody wykonać w dwóch etapach i jednorazowo malować jedną połowę naszego dzieła. Drugą zaś gdy nam pierwsza część wyschnie. To pozwoli nam uniknąć ryzyka rozmazania się farbki lub kleju

Kontury można także pomalować w inny sposób. Można je pomalować farbką a następnie po wyschnięciu spryskać motylka lakierem do włosów i oprószyć delikatnie brokatem.

Powyżej na motylku po prawo widzimy dwuetapową pracę nad konturem, a na dolnym wykonane już malowanie różnymi kolorami farbki.

Zostało nam jeszcze do zrobienia malowanie skrzydełek oraz zrobienie czułków i korpusu motylka

Kolorystyka i sposób rozmieszczenia kolorów motylka jest zupełnie dowolne. Możemy pomalować naszego motylka w taki sposób jaki nam się najbardziej podoba. Pozwoli nam to na stworzenie całej kolekcji i dodatkowo może się okazać, że będziemy mieli świetne upominki dla bliskich.

Kolory skrzydełek najlepiej jest malować od spodu tak, abyśmy nie zamalowali tak dokładnie wymalowanych przez nas linii konturu. Dużym ułatwieniem jest oczywiście fakt, że linie widoczne są z obu stron.

Gdy już pomalujemy naszego motylka zostanie nam tylko przyklejenie mu czułek oraz korpusu

W tym celu nawlekamy na żyłkę koraliki w tak aby na jednym końcu znalazły się koraliki troszkę większe niż pozostałe. Aby ładnie wyszły nam czułki możemy zastosować małą sztuczkę.

Nawlekamy na żyłkę mały koralik i składamy ją na pół zostawiając koralik w miejscu zgięcia żyłki – ten koralik stanie się końcem naszego motylka. Następnie na oba końce żyłki jednocześnie nawlekamy coraz większe koraliki i oczywiście cały czas sprawdzamy aby nasz korpusik nie okazał się zbyt długi.

Gdy już mamy odpowiednią jego długość to aby nam koraliki nie pospadały możemy użyć kropelki kleju, którą przyklejamy ostatni koralik do żyłek.

Następnie przycinamy żyłkę tak, aby powstały czułki motylka i na samych końcach znów przy użyciu kleju umieszczamy dwa małe koraliki. W ten sposób udało nam się zrobić odwłok motylka.

Teraz zostało nam już tylko przyklejenie go między skrzydełkami i nasze dzieło jest gotowe.

Takiego motylka możemy użyć do ozdobienia naszych zasłon, przypiąć do kwiatów w wazonie, zawiesić, czy poprzez umieszczenie na patyczku – np. od szaszłyka, stworzyć oryginalną ozdobę, którą można wstawić np. do donicy z kwiatami.

Aby uzyskać dodatkowy efekt lekko pofalowanych skrzydełek, to po wycięciu motylka możemy przez niedługi czas potrzymać nad gorącą parą z czajnika i delikatnie uformować kształt skrzydełek. Należy jednak pamiętać aby robić to bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć i aby nie zniszczyć motylka.

Zdjęcia pochodzą stąd: http://www.ensan.org.sa/vb/showthread.php?t=17470

3 thoughts on “Motylki z butelek plastikowych

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.