Mozaika własnej robotyW tym artykule dowiesz się jak wykonać własnoręcznie mozaikę do własnego użytku, w wybranym kolorze i w wielkości jaką sobie wybierzesz. Do jej wykonania potrzebujesz gumowej maty z otworami, które staną się matrycą do mozaiki, masy gipsowej, farby, kleju i odrobinę czasu.

W szklanym naczyniu przygotuj masę gipsową i zabarw ją wybranym przez Ciebie kolorem farby. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli jest za gęsta dodaj trochę wody, jeśli zbyt rzadka należy dolać wody. Do masy można dodać też odrobinę kleju, wtedy masa stanie się mniej narażona na starcie czy zarysowanie. Autorka tego pomysłu sugeruje klej stolarski.

Teraz na przygotowaną matę gumową nanieś masę i wyrównaj ją np deseczką lub linijką. Masa powinna dokładnie wypełniać otwory oraz powinna mieć równą powierzchnię górną.

Masę należy pozostawić do wyschnięcia na około 1-2 dni a następnie ostrożnie należy wydobyć mozaikę z maty i po prostu użyć jej.

Mozaiką można okleić np pudełko na chusteczki. Oczywiście należy użyć odpowiedniego do tego celu kleju.

 

 

Autorem zdjęć jest  Kim Taylors Parkins zJohannesburga

3 thoughts on “Mozaika własnej roboty

  1. Super to mozaikowanie tylko skąd taką matę? I czym ona tzn, autorka dzieła „psika” tam na ostatnim zdjęciu?

  2. Pryska pewnie lakierem bezbarwnym. A skąd matę? Przyszła mi do głowy wycieraczka. One często mają właśnie takie fajne desenie.