Ozdobna osłonka do doniczki


Wielkimi krokami zbliża się wiosna – właściwie czuć ją już w powietrzu. Niektórzy z nas rozpoczynają wysiewanie pierwszych wiosennych kwiatów oraz sadzenie cebulek, które za kilka tygodni zachwycą nas pięknymi kwiatami. Dzisiaj więc pokażę jak wykonać coś co może służyć jako ozdobna osłonka na doniczkę. Dodam, że można w ten sposób wykonywać także ozdobne pudełeczka na drobiazgi.

Aby wykonać takie pudełeczko potrzebujemy następujących przedmiotów:
  • kawałek sztywnej tektury, może to być np tektura falista
  • cienki i miękki papier lub najlepiej bibuła, może być np cienka bibułka w jaką zawija się kwiaty
  • klej – najlepiej wikol
  • nożyczki
  • linijka i ołówek
  • pędzel do farby i do kleju
  • taśma klejąca najlepiej papierowa lub wąskie kawałki papieru
  • farby akrylowe – czarna do wnętrza oraz dowolnie wybrana na zewnątrz, w tym przypadku biała.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.idecorator.ru/vintazhnaya-vaza.html
Pierwszym krokiem jest wycięcie pięciu kawałków tekturki: 4 o wymiarach 9×11 cm oraz jeden kwadratowy o wymiarach 9×9 cm, który będzie dnem pojemnika
Przy pomocy taśmy klejącej lub wąskich pasków papieru posmarowanych klejem sklejamy nasze pudełko:
Najlepiej najpierw skleić boki a dopiero potem przykleić dno:
Gdy już mamy sklejone pudełko to pora na ozdabianie jego wierzchnich ścianek. W tym celu naszą bibułkę rwiemy na kawałki i zgniatamy, aby nabrała ciekawej faktury.
Następnie rwiemy ją na kawałki i przyklejamy wikolem. W tym celu dobrze jest najpierw posmarować ściankę i uważnie przyklejać. Wikolem działamy tylko w dobrze wietrzonych pomieszczeniach.
Naklejając papier warto to dodatkowo pofałdować, aby uzyskać jak najciekawszy efekt. Gdy już obkleimy całe pudełko oraz brzegi wnętrza to całość należy posmarować warstwą kleju i pozostawić do wyschnięcia.
Gdy nasze dzieło wyschnie to w środku oklejamy jego brzeg paskiem papieru:
Teraz pora na wykonanie dekoracji. Ja proponuję przykleić kwiatek z papieru. W tym celu wycinamy sobie pasek papieru i skręcamy z niego sznureczek, który następnie zwijamy w spiralkę.
Przyklejamy go na zewnątrz pudełka, na wcześniej posmarowane wikolem miejsce. Po przyklejeniu cały kwiatek dokładnie smarujemy klejem.
Oczywiście kwiatek to tylko przykład, praktycznie można przykleić wszystko co nam sie podoba ale warto utrzymać jednolity styl, czyli wykonać to z tego samego papieru, jakim oklejaliśmy nasze dzieło. Mogą to być spiralki, listki itd.
Oklejamy wszystkie ściany pudełka
Gdy klej wyschnie nadchodzi pora na użycie farb, Białą ale delikatnie malujemy zewnętrzna stronę pudełka, Nie malujemy dokładnie ale można powiedzieć, że „symbolicznie”. Pamiętajmy, że zewnetrzną stronę mamy juz zabezpieczoną wikolem.
Gdy wyschnie nam już biała farba to pora na pomalowanie wnętrza. W tym celu używamy farby czarnej i bardzo dokładnie wnętrze nią pokrywamy. Można dla pewności użyć dwóch warstw. Ale przed nałożeniem drugiej pierwsza musi wyschnąć.
Jeśli chcemy w ten sposób zrobić pudełeczko to potrzebujemy zrobić podobną akcję z kawałkami tektury o wymiarach: 1 kawałek o wymiarach 9,5 x 9,5 cm oraz 4 o wymiarach 9,5 na 2 cm. W ten sposób wykonamy pokrywkę pudełka. Technika jest taka sama z tym, że przyklejamy kwiatek na denku pudełka.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.