Ozdobna szklana kula


http://www.soulglobes.com/#!__english

Z dzieciństwa pamiętam jaki zachwyt budziła u mnie szklana kula, wypełniona płynem. W środku znajdował się domek a po potrząśnieciu unosiły się płatki śniegu. Piękne wspomnienie a ja powiem, w jaki sposób można prosto wykonać taką rzecz własnoręcznie.

Rzeczy jakich potrzebujemy:

  • Słoik z nakrętką – jeśli nam się uda to najlepiej pękaty, lub z braku okrągły słoik ok. pół litrowy
  • Biała modelina
  • Mocny klej wodoodporny
  • Figurka plastikowa, lub własnoręcznie wykonana z modeliny
  • Gliceryna
  • Biały i srebrny lub złoty brokat
  • Woda najlepiej destylowana

Wykonanie

Słoik bardzo dokładnie myjemy w ciepłej wodzie i pozostawiamy do wyschnięcia.

Na pokrywce słoika robimy niewielką górkę z modeliny i przyklejamy do niej przygotowaną figurke. Nie musi być to od razu mikołaj, bałwanek itp. Może to być np. domek. Do przyklejenia koniecznie trzeba użyć dobrego, wodoodpornego kleju.

Kolejna rzeczą jaką należy wykonać to napełnienie słoika wodą destylowaną. Do niej dodajemy koniecznie łyżeczkę gliceryny. Gliceryna jest cieczą, która w połączeniu z wodą sprawia, że „płatki śniegu” wolniej opadają. Im więcej gliceryny tym proces opadania jest dłuższy. Oczywiście nie można przesadzać. Pamiętajmy jednak o prawie Archimedesa i nie napełniajmy słoika po sam brzeg, bo wtedy po włożeniu tam figurki, zbyt dużo cieczy zwyczajnie nam ucieknie. Należy także zwrócić uwagę na to, aby po zamknięciu w kuli nie zostało powietrze.

Po zalaniu płynem do słoika wsypujemy brokat. Następnie zakręcamy słój nakrętką z przyklejoną figurką i zabawką jest gotowa. Dla pewności brzeg pokrywki można posmarować klejem i dopiero wtedy zakręcić. Zapobiegnie to ewentualnym przeciekom ale także nie pozwoli na przypadkowe otworzenie się słoja.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.