Ozdobne gumki robione szydełkiem


Ostatnio postanowiłam się pobawić i zrealizować pomysł podejrzany jakiś czas temu w internecie. Zrobiłam sobie kilka ozdobnych gumek ozdobnych na szydełku. Zapraszam do podejrzenia, jak można je wykonać i wybaczcie jakość zdjęć, sztuczne światło nie jest najlepsze.

Aby wykonać ozdobną gumkę do włosów na szydełku potrzebujemy oczywiście jakiejś ładnej włóczki lub kordonka, do tego odpowiednio dobranego szydełka i gumki. Tutaj jak widać użyłam cienkiej frotki ale lepiej jest użyć tradycyjnej gumki do włosów, i jeśli się uda bez metalowej spinki łączącej brzegi.

Jeśli chcemy uzyskać efekt zwiewności to dobrze jest użyć szydełka większego niż proponowane przez producenta włóczki. Ja używałam czarnego, srebrnego i żółtego akrylu oraz jakiejś fajnej  i lekko puchatej fioletowej włóczki, która w dziwny sposób kojarzy mi się z popularnym dawniej aniteksem.

 Początek nitki dobrze jest po prostu przywiązać na gumce. Końcówkę albo obcinamy możliwie krótko, albo zwyczajnie wrabiamy go w robótkę, przytrzymując go wzdłuż gumki i obrabiając oczkami.

Następnie zaczynamy oplatać oczkami gumkę. Przez środek gumki przeciągamy włóczkę robiąc pierwsze oczko. Włóczka jak widać idzie od spodu gumki.

 Przez tak stworzone pierwsze oczko przeciągamy włóczkę już nad gumką i daje robimy tak, że trzymając na szydełku to oczko sięgamy szydełkiem przez środek gumki i wyciągamy kolejne oczko przeciągając je przez oczko, które jest na szydełku. (Mam nadzieję, że piszę dość zrozumiale dla osób, które mało wiedzą o szydełku, jeśli nie to piszcie proszę w komentarzach, to pomyślę o dodaniu większej liczby fotek).

Takimi oczkami obrabiamy całą gumkę, od razu dodam, że tych oczek musi być naprawdę dużo, gdyż gumka musi mieć możliwość rozciągnięcia się, a jednocześnie trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że gumka z czasem rozciąga się na stałe.

Na koniec ostatnie oczko łączymy z pierwszym przez oczko ścisłe i możemy robić kolejny rządek robótki.

Ja zrobiłam sobie takie coś: z tego oczka, które widzimy na poprzednim zdjęciu zrobiłam pięć oczek łańcuszka i zaczepiłam to trzy oczka dalej, niż rozpoczynał mi się ten łańcuszek (hmy wybaczcie, ale mogę przekręcać terminologię 😉 nie uczyłam się z książek ale na czuja). Łańcuszki więc robione są co trzy oczka poprzedniego rzędu. Dokładniej pokazane to jest na trzecim schemacie na końcu wpisu.

Tak wygląda cały pierwszy rządek, tutaj widać, że frotka przebija kolorem ale przyznam się, że działanie było na już i zwyczajnie w świecie tylko takimi kolorami dysponuję. Dobrze jest zaopatrzyć się w gumki w kolorze, w jakim będziemy dziergać, albo powiedzieć, że tak ma być i już.

 Tutaj widać gumkę z dwoma kolejnymi rzędami, zrobionymi na podstawie trzeciego schematu. Włóczka jest srebrna ale to sztuczne światło, źle na nią działa.

Tutaj gumki, jakie zrobiłam w wolnych chwilach w dwa ostatnie wieczory, można je roboczo nazwać „Pszczółka Maja”, „Fioletowe szaleństwo” i „Srebrne marzenie”, a co 😉 też miewam fantazję.

Tutaj zbliżenie „prawej strony” Pszczółki Mai. Pierwszy rząd zrobiony jest jak w poprzedniej gumce, na tym zrobione są słupki narzucane pojedyncze, pomiędzy którymi zrobione jest oczko przerwy, w trzecim rzędzie są łańcuszki z pięciu oczek kotwiczone co trzeci słupek (czyli 6 oczek) z poprzedniego rzędu. W czwartym rzędzie zrobione są na każdej pętelce jeden słupek bez narzutu (lub jak ktoś woli półsłupek), 6 słupków narzucanych i słupek bez narzutu i tak na każdej pętelce. Drugi kolor zaczepiony jest na słupkach z drugiego rzędu żółtej włóczki, w ten sposób, że nitką opleciony jest sam słupek a nie oczko między nimi. Mam nadzieję, że ktoś zrozumie to co ja piszę. To czarne jest zrobione tak jak drugi rząd żółtego, tzn są to pojedyncze słupki narzucane oddzielone od siebie jednym oczkiem łańcuszka.

Tutaj lewa strona tej gumki, gdzie widać, że oczka kotwiczące czarny kolor, tworzą ładny wzorek. Oczywiście na bazie tego wzorku, można śmiało zrobić podobny czarny rządek z drugiej strony gumki. Wtedy będziemy mieli żółty rdzeń gumki i dwie czarne falbanki, po jednej na każdej stronie gumki.

Ta gumka ma kolor zupełnie inny niż na zdjęciu, sztuczne światło najwyraźniej nie służy fioletom. Kolor jest praktycznie taki sam, jak nazwa strony na zdjęciach. Ta gumka zrobiona jest praktycznie tak samo jak Pszczółka maja, jednak tutaj srebrny rząd kotwiczony jest nie na słupkach, ale na oczkach oddzielających drugi rząd fioletowy, dodatkowo na tym srebrnym rzędzie wyrobione zostały dokładnie takie same dwa rzędy jak ostatnie dwa rzędy Pszczółki.

Tutaj rzut z boku na Fioletowe Szaleństwo.

 I lewa strona. Od razu widać, że tutaj rzeczywiście warto pomyśleć o zrobieniu drugiej srebrnej falbanki, jednak wtedy fiolet zniknie: srebrna robótka ma większy obwód.

Jeszcze raz rzut na Srebrne Marzenie.

 A tutaj schematy, które dawno temu znalazłam gdzieś w sieci, niestety nie znam źródła zdjęć, myślę, że mogą to być jakieś japońskie czasopisma.

 

To schemat, jaki zaadaptowałam do Srebrnego Marzenia.

 

Zapraszam do zadawania pytań o ile takie macie :)

Aby uprzedzić wszelkie pytania: zdjęcia gotowych gumek oraz sposobu ich robienia są mojego autorstwa i są moją własnością. Zdjęcia schematów dawno temu znalazłam w sieci.

 

2 thoughts on “Ozdobne gumki robione szydełkiem

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.