Ozdoby z płyt CD


W wielu domach bardzo często poniewierają się gdzieś po szufladach i szafkach uszkodzone lub już nie potrzebne płyty CD. Często trzymamy je z sentymentu, czasem nie mamy pomysłu co z nimi zrobić a zdarza się również, ze leża sobie zapomniane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że płyta CD może stać się ozdobą a nawet upominkiem da kogoś bliskiego. Jak to możliwe? To bardzo proste. Mozna na niej wyhaftować ozdoby.

Potrzebne materiały:

  • Płyta CD
  • Wiertarka z cienkim wiertłem (2-3) lub po prostu gwoździk albo kawałek drutu
  • Kolorowa włóczka
  • Gruba igła
  • Szydełko

Kolejny etap to określenie jaką ozdobą ma się stać płyta, jaki wzór chcemy na niej stworzyć. Gdy już wiemy to za rysujemy sobie na płycie punkty w których zrobimy otworki a następnie za pomocą wiertarki lub rozgrzanego nad płomieniem gwoździka lub drutu robimy w płycie otworki. Z gwoździem i drutem trzeba bardzo uważać aby się nie poparzyć.

Gdy już mamy otworki to zaczynamy wyszywanie wzorów. Może to być pojedynczy prosty kwiat ale może także być to bardziej zaawansowany wzór. Wszystko to zależy od naszej wprawy w haftowaniu ale również od tego co chcemy osiągnąć. Oczywiście można także naszą kompozycję ubogacić i np coś nakleić.

Włóczkę przeciągamy igłą, np tzw groszówką jeśli to jest grubsza włóczka, a w trudniejszych miejscach możemy pomóc sobie szydełkiem. To co zaprezentowane jest poniżej nazywane jest haftem matematycznym.

Jeśli chcemy mieć przezroczystą ozdobę np na szybę, to warto zapytać w sklepie komputerowym, czy nie dysponują przeźroczystymi przekładkami ze słupków z czystymi płytami.

Poniżej przedstawiam kilka przykładów jakie można stworzyć wzorki.

http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=40723&step=2&page=461&bw=0

http://www.picturetrail.com/sfx/album/view/3896093

https://picasaweb.google.com/VARIOSVIVIANA/CDBordado

https://picasaweb.google.com/VARIOSVIVIANA/CDBordado

https://picasaweb.google.com/VARIOSVIVIANA/CDBordado

Takie ozdoby można wieszać pojedynczo na ścianie, ale można także połączyć je np sznureczkiem i powiesić kilka w pionie. Można także wykonać tak podstawki pod kubek z kawą.

2 thoughts on “Ozdoby z płyt CD

    • Można niezmywalnym markerem. Można lakierem do paznokci itd. Myślę, że najlepiej wydrukować wzór na kartce, wyciąć koło z nim, potem zrobić otworki i przez nie odrysować wzór na płycie lub od razu wypalić otworki

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.