Paczworkowy dywan/koc dla dziecka


Bardzo spodobał mi się taki oto paczworkowy dywanik dla dziecka, jaki znalazłam w sieci. Co najciekawsze, do jego uszycia wcale nie trzeba kupować nowych tkanin, ponieważ z powodzeniem można spożytkować różne części garderoby: koszule, spodnie, spódnice itd. Właściwie wszystko, czego już nie nosisz możesz przerobić na taki dywan, w tym wszelkie dzianiny fabryczne i domowej produkcji. Jako wypełniacza oczywiście możesz użyć kupnych substancji służących do tego celu, ale możesz także tutaj zrobić recykling ze starych poduszek, sweterków, pociętych w kawałki podszewek i temu podobnych materiałów. Można oczywiście mieć zastrzeżenia co do czarnego koloru falbany, jednak nowe badania dowodzą, że maleńkie dzieci powinny być otoczone właśnie mieszanką kolorów białego i czarnego a dopiero po jakimś czasie powinno dodać się do tego miksu kolor czerwony, dużo później wprowadza się inne kolory. Udowodniono, że właśnie taka kolorystyka najlepiej stymuluje rozwój umysłowy maleństwa.

Co ciekawe w ten sam sposób można tworzyć koce, kołdry, kapy czy poduszki. Wszystko jest kwestią pomysłowości.

Wielkość koca czy dywaniku zależna jest od tego, do jakiego celu chcesz go wykorzystać. Jeśli ma leżeć w łóżeczku dziecka to właśnie wymiary takiego łóżeczka powinien on mieć. Jeśli ma być matą do zabawy dla dziecka to pewnie zrobisz go w większym rozmiarze. Podobnie od Ciebie zależy jakiej wielkości będą „piegi”. Przyjmijmy jednak użytkowo, że dzieło ma mieć rozmiar 110 na 60 cm. Potrzebujesz na niego 16 różnych kolorów tkanin, do tego tkaniny na podszewkę, która nie będzie widoczna, więc mogą to być także męskie koszule 😉 oraz tkaniny na podściółkę i falbanę.

Z kolorowych materiałów wycinamy kwadraty o boku 17,5 cm i układamy np w tęczę. Układamy je w rozkładzie 6 x 11 czyli potrzeba nam 66 kawałków materiału.

 Z materiału na podszewkę wycinamy kwadraty o boku 12,5 cm. Liczba tych kwadratów jest taka sama jak kwadratów wyżej.

Teraz kwadrat duży i mały łączymy w sposób podany na zdjęciu.

A teraz formujemy na nim bańkę poprzez zrobienie pliski do wewnątrz tkaniny.  Pomarańczowa tkanina przypinana jest właściwą stroną do zewnątrz.

Zszywamy razem oba kwadraty i wyciągamy szpilki. Jeden narożnik pozostawiamy nie zszyty aby można było je wypełnić. W taki sam sposób robimy pozostałe elementy.

Potem wypełniamy bańki i zszywamy brzeg.

A teraz zaczynamy zszywać bańki ze sobą pamiętając aby szef znalazł się po spodniej stronie.

Najlepiej łączyć je rzędami.

A potem zszywamy razem rzędy.

I gotowe.

Teraz zszywamy podszewkę z falbanką.

Rozkładamy ją na prawej stronie bąbli.

A potem zszywamy pozostawiając kawałek około 15 cm po to, aby odwrócić wszystko na prawidłową stronę.

Odwracamy i zszywamy ręcznie resztę szwu.

I teraz to już koniec.

 Źródło zdjęć i pomysłu  http://www.revistaartesanato.com.br/tecido/colchao-lindo-para-bebe-faca-voce-mesma/03

8 thoughts on “Paczworkowy dywan/koc dla dziecka

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.