Pamiętnik lub notatnik w twardej oprawie


http://www.kurtiak-ley.pl/introligatorstwo/introligator/

Ostatnio doszłam do wniosku, że nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wykonany przedmiot. Nawet jeśli nie jest doskonały to jest w całości nasz. Wiemy ile włożyliśmy w niego pracy, jakie trudności mieliśmy aby przedmiot wykonać. W pewnym sensie przelewamy w niego siebie.

Taki przedmiot osobiście zrobiony jest także bardzo miłym podarunkiem dla kogoś bliskiego. Ostatnio pomyslałam, że może zrobić notatnik, pamiętnik? W sumie trzeba na to poświęcić niemało czasu, lecz znając technikę krok po kroku okazuje się to nie takie trudne.

Na początku zaprezentuje sposób wykonania takiego pamiętnika poźniej zaś dołożę kilka pomysłów na sprawienie aby był piękny i niepowtarzalny.
Potrzebne przedmioty:
  • Kartki formatu A4
  • Sztywny karton lub najlepiej niezbyt gruba tekturka
  • Materiał do oprawienia pamiętnika, może to być tkanina lub jakieś podobające się nam i miękkie tworzywo sztuczne
  • Zszywacz
  • Linijka
  • Ostry nóż do tapet
  • Nożyczki
  • Ołówek
  • Klej do klejenia na gorąco oraz mocny klej do klejenia papieru
  • Klipsy do spinania papieru

 Ilość kartek papieru uzależniona jest od tego jak grubą książkę chcemy stworzyć. Pierwszym etapem działań jest przygotowanie właśnie kartek pamiętnika. W tym celu bierzemy po 4-6 kartek i zginamy je bardzo dokładnie na pół, mocno zaginając miejsce zgięcia, np, poprzez przesunięcie po nim kilkukrotnie paznokciem lub rączką noża. Następnie kartki rozkładamy pilnując aby się nie przemieściły względem siebie. Większa ilość kartek sprawi, że ich brzegi nie będą równe i może pojawić się konieczność ich obcięcia.

Wszystkie zdjęcia poniżej pochodzą ze strony http://www.dadcando.com

Kolejną rzeczą jaką należy wykonać to połączenie kartek w takie minipakieciki. W tym celu odwracamy je „grzbietem” zgięcia do góry, i przy użyciu zszywacza wbijamy w zgięcie zszywki. Warto pod nasze kartki podłożyć np. gazetę, gdyż to ułatwi wbicie zszywek. Robić należy to uważnie i pamiętać też trzeba przy tym, aby złączyć kartki w co najmniej dwóch miejscach aby całość dobrze się trzymała. Pamiętajmy też, że najlepiej zszywki wbijać co najmniej jakieś 2 cm od brzegu.
Gdy już umieścimy je w odpowiednich miejscach to odwracamy ostrożnie nasz pakiet i mocno zaginamy brzegi zszywek do środka. Trzeba przy tym uważać aby nie pokaleczyć sobie palców. Najlepiej więc dla bezpieczeństwa użyć jakiegoś twardego przedmiotu.
W taki sam sposób postępujemy z każdym plikiem kartek do momentu, aż uzyskamy ich odpowiednią dla nas ilość.
Kolejna czynność jaką trzeba wykonać to docięcie paska papieru za pomocą którego wkleimy karki papieru w okładkę. Abyśmy mogli dowiedzieć się jaka musi być odpowiednia dla naszego zadania szerokość paska, musimy zobaczyć, jak gruby jest wkład pamiętnika. W tym celu składamy razem wszystkie przygotowane pakiety kartek i najlepiej jest je od razu spiąć spinaczami lub klamerkami do papieru. Pasek konieczny do ich wklejenie musi być co najmniej pięć razy szerszy. Gdy już to ustalimy wycinamy go z kartki papieru. W zasadzie nie istotny tutaj jest jego kolor bo i tak nie będzie on widoczny.
Gdy już wytniemy pasek wklejki to bierzemy się do klejenia razem kartek. Do tego potrzebny nam będzie pistolet do klejenia na gorąco. Klejem pokrywamy tylko garb wkładu i robimy to tak aby wypełnił on przestrzeń od góry i jednocześnie pilnujmy aby nie dostał się między kartki.
Gdy już naniesiemy klej to przyklejamy do niego wycięty wcześniej pasek papieru. Trzeba to zrobić ostrożnie, tak aby nie wystawał poza brzegi wkładu i był przyklejony w miarę równo. Po tym zabiegu należy poczekać aż klej porządnie wyschnie.
Gdy klej wyschnie i gdy istnieje taka konieczność to właśnie teraz można wyrównać brzegi sklejonych kartek. Trzeba przy tym być bardzo ostrożnym. Najlepiej użyć linijki i ostrego nożyka do papieru. Przykładamy linijkę do samego brzegu wkładu, mocno przyciskamy i obcinamy nożykiem wystające brzegi kartek.
Teraz przyszła pora na wykonanie okładki do pamiętnika. Pamiętajmy o tym, że ładnie wyglądająca okładka powinna być troszeczkę większa niż jej zawartość. Najprościej jest ułożyć wkład kartek na tekturce i odrysować ich kształt z zachowaniem ok 2-3 mm odległości od ich brzegu.
Potrzebne są nam dwa identyczne kawałki tekturki, które następnie uważnie wycinamy.
Oprócz samych okładek potrzebny nam jest także kawałek sztywnej tekturki także do wykonania garbu książki. Jak to określić?
Między kawałki tektury wkładamy wkład kartek i mierzymy jaka jest ich łączna grubość. Właśnie takiej szerokości paska potrzebujemy.
Gdy już mamy przygotowane tekturki na usztywnienie okładki możemy zabrać się za wycięcie materiału, jaki ją pokryje. Aby to zrobić najprościej jest na rozłożonym kawałku tkaniny ułożyć przygotowane elementy okładki, a następnie odrysować potrzebną nam wielkość materiału, która następnie wycinamy.
Należy oczywiście pamiętać o tym, że poszczególne elementy nie mogą do siebie ściśle przylegać oraz, że należy zostawić co najmniej 2 cm margines tkaniny aby ją dobrze przykleić

Kolejnym etapem jest przyklejenie tekturek do tkaniny. W tym celu pokrywamy je klejem i przykładamy do materiału. Pamiętajmy jednak, aby nie była to zbyt obfita ilość kleju, gdyż w momencie, gdy on przesiąknie to efekt nie będzie zbyt atrakcyjny dla oka.

Gdy już nakleimy tekturki na materiał to musimy pomyśleć o wykończeniu brzegów okładki. W tym celu smarujemy dokładnie brzegi tekturki tym razem od środka, ale nie szerzej niż miejsce jakie zajmie zagięta do środka tkanina.
Powinniśmy uzyskać taki efekt.
Kolejne zadanie to wklejenie wkładu kartek. W tym celu smarujemy klejem powierzchnię wnętrza okładki do której przykleimy nasze kartki.
Po czym wklejamy ostrożnie wkład. Trzeba pamiętać aby zrobić to równo i dokładnie, tak aby dobrze się trzymał.
Gdy już tego dokonamy to pora przygotować wewnętrzna wklejkę okładki. Możemy w tym celu wydrukować sobie jakiś wzór z komputera lub też przykleić jakiś ładny fakturowo papier. Ale oczywiście może to być także zwykły biały papier. Wklejka musi być tak dopasowana, aby o 2-3 mm była mniejsza niż wielkość okładki. a jednocześnie aby była wielkości kartek, do których jedną stroną zostanie przyklejona.
Gdy przygotujemy wklejkę to musimy przygotować miejsce gdzie ją wkleimy. W tym celu pokrywamy klejem powierzchnie wnętrza okładki oraz pierwszej kartki.
Równo zgiętą na pół wklejkę przyklejamy najpierw do kartki a dopiero potem do wewnętrznej strony okładki
Tak wygląda dobrze wklejona książka
A tak efekt końcowy.
Teraz kilka sposobów na stworzenie czegoś niepowtarzalnego.
Wklejane kartki nie muszą być białe. Można wkleić w pamiętnik dowolnie wybrany papier. Może to być papier czerpany, kolorowy. Ale możemy także zrobić własny niepowtarzalny wzór. Możemy np. lekko pogiętą kartkę zanurzyć w herbacie a następnie wysuszyć i uprasować. Możemy także zanurzyć równą kartkę. Zamiast herbaty można użyć dowolnego koloru farbki.
Wkleić możemy także bristol i zrobić np. album fotograficzny.
Do wykonania okładki można użyć gładkiego materiału. Ale można także ozdobnego papieru, czy weluru. Można także przykleić materiał haftowany. Czy równie dobrze zrobić okładkę poprzez przyklejenie liści i ich polakierowanie.
Każdy pamiętnik może być niepowtarzalny, a to jaki się stanie zależy tylko od nas.

4 thoughts on “Pamiętnik lub notatnik w twardej oprawie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.