Papier czerpany


http://www.pelauts.com/papel/papel-reciclado3.html

Papier czerpany jest papierem ręcznie robionym o zupełnie innej fakturze i właściwościach niż znany nam papier gazetowy czy książkowy. Istnieje wiele sposobów jego tworzenie oraz wiele przepisów. Ja dzisiaj zaprezentuje jedną z metod jego wykonania. Nazwa papier czerpany wywodzi się z tego, że masę, z jakiej jest wykonany czerpie się sitem z naczynia zawierającego rozwodnioną masę papierową.
Do wytworzenia najprostszego papieru czerpanego potrzebujemy:
  • – papier gazetowy, ale z taki z dzienników, ale nie lakierowany lub papier biurowy, wytłoczki po jajkach, papier pakowy, pudełka kartonowe, ręczniki papierowe ale w jednolitym kolorze, kolorowe karteczki do notatek, słowem taki papier, jaki łatwo się rozpuści w wodzie
  • – Krochmal
  • – Sito płaskie na ramce lub drewniana ramka, troszkę większa od formatu papieru jaki chcemy uzyskać, np. większa niż kartka papieru biurowego. Do tej ramki przypinamy pineskami kawałek moskitiery lub inny podobnej faktury materiał.
  • – Duża miska, która swobodnie pomieści sito
  • – Mikser lub blender
  • – Gąbka, różne rodzaje tkaniny siąknącej wodę, np. biały filc lub flanela,
  • – Papier do odsączania wody
  • – Żelazko.

Sposób przygotowania.Różne kawałki papieru drzemy na drobne fragmenty i wrzucamy do naczynia. Jeśli chcemy uzyskać biały papier to oczywiście wrzucamy tylko białe kawałki. Gdy chcemy uzyskać papier kolorowy to musimy dodać papier w danym kolorze. Do masy można dodawać także strzępki kolorowych włóczek, jakieś fragmenty brokatu i inne rzeczy, jakimi papier chcemy ozdobić.

Całość zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na kilka godzin do nasiąknięcia. Generalnie wystarczy na szklankę papieru wlać dwie szklanki wody, ale nic się nie stanie, jeśli wody będzie więcej. Ważne, aby cały papier był nasiąknięty wodą. Po tym czasie miksujemy to na jednolitą masę.
Do przygotowanej miski nalewamy dużo wody – tyle abyśmy swobodnie mogli w niej zanurzyć sito. Nasza masę przelewamy do miski i bardzo dokładnie wszystko mieszamy. Gdy uzyskamy jednolitą zawiesinę to dodajemy do tego przygotowany krochmal. Jego ilość zależy oczywiście od ilości papieru jaki robimy. Skrobia ma za zadanie umożliwić nam pisanie po papierze. Na nie dużą porcję wystarczy dwie łyżki krochmalu. Dla przypomnienia krochmal to taki kisiel – robimy go następująco. Gotujemy wodę. W międzyczasie w połowie szklanki wody rozpuszczamy dwie łyżki skrobi ziemniaczanej. Gdy woda się zagotuje wlewamy do niej mieszankę i mieszamy aż zgęstnieje. Krochmal gotowy. Wlewamy minimum dwie łyżki i ponownie dokładnie mieszamy.

Następną rzeczą jest czerpanie. W tym celu zanurzamy nasze sitko w misce. UWAGA!! Robimy to wklęsłą stroną ramki do góry – w końcu to sito. Czerpiemy do niego odpowiednią ilość masy. Warto zwrócić uwagę aby nie było jej zbyt wiele – oczywiście zależy to jak gruby papier chcemy uzyskać. Pamiętajmy też, że po wyschnięciu będzie on cieńszy niż na sicie.

Sito chwilę przytrzymujemy nad miską, aby odsączyć nadmiar wody. Gdy przestanie się z niego lać to gąbką poprzez przyciskanie odciągamy kolejną porcję wody.
Kolejny etap wymaga dużej uwagi. Do sitka przykładam flanele i mocna ją trzymając odwracamy je aby papier wypadł na materiał. Jeśli tak się nie stanie to należy postukać delikatnie w brzegi ramki. Aby osuszyć uzyskany papier, przyłóż do niego drugą szmatkę i dociśnij. Możesz także użyć wałka kuchennego i przewałkować go. Teraz drobna uwaga techniczna. Zależnie od tego, na jakim materiale będziemy suszyć papier taką jego fakturę uzyskamy, susząc na flaneli uzyskamy papier w dość delikatnej fakturze, susząc go np. na szarym płótnie uzyskamy wyraźny ślad. Do papieru przed jego osączaniem gąbką można dodać różne płaskie ozdoby, np. liście, cekiny, płatki kwiatów itp. gadżety. Trzeba je też polać wodą z kuwety aby związały się z masą na sicie.
Po osączeniu papieru materiałem możemy go pozostawić, aby wysechł sam lub poprzez gazetę lub materiał wysuszyć żelazkiem.
Zależnie od tego, do jakiego celu jest nam taki papier potrzebny, wykonujemy różne jego grubości. Gdy chcemy stworzyć album na zdjęcia, tworzymy sztywniejsze kartki. Gdy mają być z tego karty okolicznościowe, to może on być odrobinę cieńszy. To jak będzie on wyglądał, oraz do czego zostanie użyty jest tylko kwestią naszej kreatywności i pomysłowości.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.