Papierowa wiklina – but


Papierowa wiklina, a raczej wyplatane z niej przedmioty mogą mieć różną formę i przeznaczenie. W tym artykule pokażemy jak można ze starych gazet wykonać but – koszyczek na różności.

Potrzebne będą:

  • papier, najlepiej tapeta
  • dwa kolory farby, mogą być na bazie wody
  • kartonowa podeszwa
  • klej wikol
  • lakier akrylowy przezroczysty
  • narzędzia: drut do nawijania rurek, szydło, spinacze
Arkusz papieru A4 potnij na 4 paski a potem połącz nawijając na drucie, z czego powinno Ci się udać wykonać rurki długości 50-55 cm. Takich długich rurek potrzebujemy 40 sztuk: 10 w kolorze kontrastowym i 30 w innym. Kolory oczywiście dobieramy sami.

Teraz należy stworzyć szablon podeszwy o wymiarach zbliżonych do tych powyżej i okleić go tapetą lub też innym papierem.

Teraz oznacz punkty w równych odstępach około 2cm. Ważne jest to aby na przedniej stronie buta, na jego nosku znalazły się dwa punkty w równej odległości. Na stronie pięty, od krzyżyków w lewą stronę na zdjęciu punkty zaznaczone są w odległości 1,5 cm.

Możesz teraz pomalować podeszwę a gdy wyschnie szydłem zrób otwory na wylot w oznaczonych wcześniej miejscach. Otworów jest 30.

Teraz od góry wstawiamy krótsze rurki. Jeśli wypustka u dołu wyniesie około 1 cm to będą się one lepiej trzymać. Należy je przykleić potem spiąć spinaczem i poczekać aż wyschną.

Kiedy to jest gotowe zaczynamy tkać kontrastowym kolorem od tego miejsca co na zdjęciu. Przyjrzyjmy się uważnie: tkane są na raz dwie rurki i dodatkowo są one ze sobą splatane.

Dalej robimy drugi rząd kontrastowym kolorem i teraz uwaga: na nosku wpinamy dwa spinacze aby powstała szpara.

W tym samym miejscu co pierwszy rząd zaczynamy pleść rząd trzeci ale teraz już kolorem bazowym. Przechylamy przednie rurki pod kątem 45 stopni i tak pleciemy 6 rzędów

Teraz ważny moment: siódmy rząd bazowego koloru pleciemy inaczej. Na środku, nad noskiem pozostawiamy szparę: Dwa następne rzędy zaplatamy tak: że rurki zawracają oplatając dwie ostatnie (z każdej strony szpary) rurki pionowe.

Powyżej widok z drugiej strony.

Kolejne dwa rzędy znów robione są podobnie, omijane są kolejne dwie rurki w każdym rzędzie.

W sumie muszą powstać trzy takie serie. W sumie musimy porzucić 6 rurek z każdej strony noska. Bazowy kolor przeplatamy jeszcze dwa razy a potem robimy dwa rzędy koloru kontrastowego. I pora na ukrycie i przyklejenie pionowych końców. Robimy to jednak tylko z końcami, na których plecione były kontrastowe rurki w ostatnim rzędzie.

Nadmiar rurek odcinamy jednak ich nie wyrzucamy.

Końcówki nad językiem zaplatamy w podobny jak na zdjęciu sposób i sklejamy pierścieniem z rurek.

Teraz została w sumie najmniej lubiana czynność, z końcówek rurek należy wykleić podeszwę. Kleimy rurki wikolem.

Powyżej już ostatnia i jeszcze mniej miła czynność. Dwiema rurkami oklejamy brzeg podeszwy. Poniżej efekt końcowy.

Źródło

2 thoughts on “Papierowa wiklina – but

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.