Papierowa wiklina – obrazek decoupage


 Obrazek z papierowej wikliny wykonany techniką decoupage może być bardzo ciekawą ozdobą wnętrza lub też upominkiem. Poniżej sposób jego wykonania.

Bierzemy kawałek tekturki i podginamy jej brzegi do góry tak, aby nam łatwiej było potem przeplatać rurki. Do kartonu przypinamy rurki. Powinno to wyglądać tak jak poniżej.

 Zaczynamy mocowanie rurek poprzecznych. Dobrze jest użyć wikolu aby je przykleić.

Brzegowe rurki unieruchamiamy spinaczami, aby całość się nie „rozjechała”.

Gdy już całość wyschnie to zdejmujemy spinacze i przycinamy niepotrzebne brzegi.

 Teraz pora na wykonanie obrazka decupage. Spód podklejamy papierem. Można go z powodzeniem w całości posmarować klejem. Na wierzchu techniką decupage przyklejamy wybrany obrazek serwetkowy. Dla mniej wtajemniczonych: z wybranej serwetki bierzemy tylko warstwę z nadrukiem a potem delikatnie smarując ją wikolem przyklejamy ja na wybrany element. Tutaj dochodzi pewna trudność, gdyż naklejamy go na kratownicy. Trzeba więc bardzo uważać, aby go nie podziurawić. Dla ułatwienia można sobie obrazek serwetkowy położyć na warstwie gazet i zwilżyć go wodą. Potem te gazety przekładamy na kratownicę i bardzo ostrożnie odklejamy obrazek tak aby pozostał na kratce. Przed dokonaniem tej operacji dobrze jest np ręcznikiem papierowym, poprzez lekkie dociskanie zebrać nadmiar wody. Gdy już obrazek trafi na swoje miejsce to ostrożnie smarujemy go klejem wikol. Całość musi nim być pokryta. Gdy wyschnie, to operację z klejem można dla pewności powtórzyć i znów pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

 

 Teraz pora na dokończenie obrazka. Tutaj mamy naturę więc do ozdobienia użyta została zielona farba. Użyta została farba akrylowa i nanoszona jest ona gąbką, poprzez tamponowanie (przytykanie gąbki do podłoża). Farba musi wyschnąć przed kolejnym etapem

 Teraz pora na akryl jaśniejszy, powtarzamy to samo co wyżej.

I trochę farby żółtej i całość operacji jak z zielonymi kolorami.

Gdy farby zostały naniesione i wyschły nadchodzi pora na lakierowanie. Używamy przezroczystego lakieru wodnego. Całość dokładnie malujemy z obu stron i pozostawiamy do wyschnięcia.

 Obrazek kucharza pomalowany został kolorem pasującym do tła serwetki oraz wykończony złotym akrylem

 

 

Źródło 

3 thoughts on “Papierowa wiklina – obrazek decoupage

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.