Papierowa wiklina – ramka do zdjęć


papierowa wiklina ramka do zdjec

Dawno nie było żadnego pomysłu na papierową wiklinę więc teraz trzy tutoriale o tym, jak wykonać ramkę do zdjęć właśnie ze starych gazet i kartonu. 

papierowa wiklina ramka do zdjec (1)

Na początek pomysł pochodzący ze strony vrukodelii.com (KLIK), którego autorką jest Elenaforos. Aby ją wykonać, zresztą jak wszystkie poniżej, potrzebujesz papierowych rurek, których sposób wykonania znajdziesz niżej, kartonu,  linijki, ołówka, nożyczek, kleju typu pva, różnych ozdób i farby do pomalowania ramki.

A teraz sposób wykonania. Z przygotowanego kartonu wyrysuj ramkę. Nie musi być prostokątem, jeśli chcesz to możesz zrobić ramkę kwadratową, pięciokątną, trójkątną czy okrągłą. Gdy wytniesz odpowiedni kształt to w środku odrysuj taki sam tak, aby pozostał format ramki o szerokości około 4 cm. Wytnij dwa takie same obwody ramki. Teraz, zależnie od tego jak grube masz rurki, oraz jak grubo chcesz je pleść, na obwodzie ramki zaznacz punkty w równych odstępach od 1,5 do 3 cm.

Teraz w zaznaczonych miejscach i w równych odstępach, także po skosie na narożnikach przyklej końcówki rurek na jednym z kartonów. Gdy je równo ułożysz to na wierzchu naklej drugi kartonowy szablon ramki i pozostaw do wyschnięcia. Możesz to wszystko przycisnąć czymś ciężkim ale zadbaj, aby ramka nie przykleiła się do podłoża i do ciężaru. Gdy masz pewność, że całość wyschła to możesz zabrać się za plecenie ramki. Możesz pleść rurki tak jak plecie się zwykłe koszyki, czyli pojedynczo, ale możesz też zawijać równocześnie dwie (tak jak na zdjęciu niżej) wkoło siebie, lub jeśli potrafisz to trzy lub więcej rurek jednocześnie. Gdy rurka się skończy to przedłużasz ją doklejając kolejne. Zakończyć plecenie należy poprzez przeplecenie końców rurek w brzeg ramki. Jeśli masz problem z przepchnięciem końcówek to użyj zwykłego drutu do robótek czy szydełka. Jeśli nie masz to możesz wykorzystać patyk do szaszłyków. Sama szerokość krawędzi jest zależna tylko od Ciebie.

Ramkę należy pomalować na dowolnie wybrany przez Ciebie kolor. Możesz użyć np. bejcy do drewna ale też barwników spożywczych czy zwykłych farb akrylowych.

papierowa wiklina ramka do zdjec (2)

Gdy farba wyschnie to możesz ozdobić ramę w dowolnie wybrany sposób.

papierowa wiklina ramka do zdjec (17)papierowa wiklina ramka do zdjec (18)

Kolejny pomysł to dzieło autorstwa povlenti ze strony: KLIK. Właściwie potrzebne przedmioty są podobne jak wyżej, jednak tutaj dodatkowo wklejamy tylną ściankę ramki. W tym tutorialu znajdziesz też sposób wykonania rurek.  Tył ramki przypięty jest za pomocą zszywek. Możesz użyć tych zwykłych biurowych lub mocniejszych tapicerskich.

papierowa wiklina ramka do zdjec (4)papierowa wiklina ramka do zdjec (3) papierowa wiklina ramka do zdjec (5) papierowa wiklina ramka do zdjec (6) papierowa wiklina ramka do zdjec (7) papierowa wiklina ramka do zdjec (8) papierowa wiklina ramka do zdjec (9) papierowa wiklina ramka do zdjec (10) papierowa wiklina ramka do zdjec (11) papierowa wiklina ramka do zdjec (12) papierowa wiklina ramka do zdjec (13) papierowa wiklina ramka do zdjec (14) papierowa wiklina ramka do zdjec (15) papierowa wiklina ramka do zdjec (16)

Kolejna ramka różni się od tych wyżej, ponieważ nie jest pleciona na szablonie z tektury ale na rurkach z papieru. Autorem tego tutoriala jest Vera ze strony KLIK. Myślę, że przygotowanie tej ramki jest bardzo dobrze widoczne na zdjęciach i nie trzeba tutaj zbyt wiele się rozpisywać.

papierowa wiklina ramka do zdjec (19) papierowa wiklina ramka do zdjec (20) papierowa wiklina ramka do zdjec (21) papierowa wiklina ramka do zdjec (22) papierowa wiklina ramka do zdjec (23) papierowa wiklina ramka do zdjec (24) papierowa wiklina ramka do zdjec (25) papierowa wiklina ramka do zdjec (26) papierowa wiklina ramka do zdjec (27) papierowa wiklina ramka do zdjec (28) papierowa wiklina ramka do zdjec (29) papierowa wiklina ramka do zdjec (30) papierowa wiklina ramka do zdjec (31) papierowa wiklina ramka do zdjec (32) papierowa wiklina ramka do zdjec (33) papierowa wiklina ramka do zdjec (34) papierowa wiklina ramka do zdjec (35) papierowa wiklina ramka do zdjec (36) papierowa wiklina ramka do zdjec (37) papierowa wiklina ramka do zdjec (38) papierowa wiklina ramka do zdjec (39) papierowa wiklina ramka do zdjec (40) papierowa wiklina ramka do zdjec (41) papierowa wiklina ramka do zdjec (42)

Tym kawałkiem kartonu podkleić należy ramkę. Musi on mieć boki trochę mniejsze od obrębu ramki.

papierowa wiklina ramka do zdjec (43)

Karton można okleić ładnym płótnem lub papierem. Tak wygląda przednia strona podklejki, którą będzie widać w ramce. papierowa wiklina ramka do zdjec (44) A to jest tył ramki, który można podkleić grubym papierem lub tapetą.

papierowa wiklina ramka do zdjec (45)

Tak wygląda tył ramki.

papierowa wiklina ramka do zdjec (46)

Trzeba jeszcze zrobić jakąś zawieszkę. papierowa wiklina ramka do zdjec (47) Ramkę malujemy. papierowa wiklina ramka do zdjec (48) I mocujemy do niej tył. Dalej można już zrobić jakieś zdobienia lub wkleić zdjęcie. papierowa wiklina ramka do zdjec (49) papierowa wiklina ramka do zdjec (50) papierowa wiklina ramka do zdjec (51)

One thought on “Papierowa wiklina – ramka do zdjęć

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.