Podkładki pod kubek z płyt CD


Jeśli masz stare i nieprzydatne już płyty CD to możesz z nich zrobić metodą decoupage podkładki pod kubek czy szklankę.

Potrzebne materiały:

 • płyty CD
 • nożyczki
 • karton
 • klej
 • wikol
 • lakier akrylowy bezbarwny
 • serwetki lub obrazki do naklejenia metodą decopage
 • odrobina szpachli i szpachelka
 • biała i brązowa farba akrylowa

Na kartonie odrysowujemy kształt płyty CD i wycinamy go. Na jedną podkładkę potrzebujemy dwóch dysków i jednego kartonowego krążka

Następnie jedną stronę każdej płyty pokrywamy dokładnie klejem i sklejamy razem umieszczając po środku krążek z kartonu.

Następnie to wszystko wkładamy do folii i przyciskamy czymś ciężkim. Folia sprawi, że wyciekający nadmiar kleju nie pobrudzi wszystkiego dookoła. Pozostawiamy to wszystko na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.

Gdy już całość wyschnie to za pomocą szpachli lub gipsu zaklejamy otwory w płytach. Powierzchnia powinna być równa.

 Szpachlą pokrywamy też brzegi płyt, tak aby zakleić wszystkie otwory z boku.  To także powinno teraz wyschnąć.

Gdy już szpachla wyschnie to za pomocą gąbki nanosimy na obie strony płyty biały akryl. Zanim tego dokonasz to porządnie odtłuść powierzchnię spirytusem lub ostatecznie zmywaczem do paznokci (ale może on pozostawić brzydkie ślady). Zapewne konieczne stanie się nałożenie kilku warstw farby. Jeśli tak to pamiętaj, że każda z nich musi dobrze wyschnąć, zanim pomalujesz ją ponownie.

Teraz przyszłą pora na wybranie wzorów na podkładki. Najlepiej wykorzystać do tego celu serwetki decoupage lub jakiś obrazek wydrukowany na możliwie cienkim papierze.

Powierzchnię krążka posmaruj wikolem a potem nanieś na nią równo serwetkę. Oczywiście rób to delikatnie aby serwetka była bez bruzdek i przedarć. Po naklejeniu możesz jeszcze raz delikatnie nanieść na nią warstwę kleju. Gdy wyschnie, co może potrwać kilka godzin, delikatnie papierem ściernym odetnij niepotrzebną część serwetki. Ida Ci się to doskonale zrobić, gdy ostrożnie pod pewnym kątem przetrzesz papierem samą krawędź krążka. Użyj do tego celu papieru o możliwie najmniejszym ziarnie.

Tak wygląda prawidłowo podcięta serwetka.

Teraz pozostaje nałożenie kilku warstw lakieru bezbarwnego i pamiętanie, że warstwy muszą wyschnąć.

Gdy już lakier wyschnie to delikatnie za pomocą gąbki możesz brzegi pomalować brązowym akrylem

A tak wygląda gotowe dzieło.

Źródło zdjęć

5 thoughts on “Podkładki pod kubek z płyt CD

  • Nie ja jestem ich autorką co zaznaczyłam we wpisie ale biorąc pod uwagę klejenie np vicolem oraz malowanie i lakierowanie to całkowity czas razem ze schnięciem wynosi pewnie ponad dobę. Samo zrobienie fizyczne wyniesie pewnie dla wprawnej osoby około pół godziny na sztukę.

 1. Pingback: Pierwsze kroki ze sztuką decupage’u | Sztuka decoupage

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.