Ozdobna koperta


http://www.indie-guest.it/2008/12/09/anand-prakash-anandz-creations/

Czasami chcemy wysłać do kogoś piękne zaproszenie, jednak mamy problem z dopasowaniem do niego odpowiedniej koperty. Nie ma problemu gdy nie jesteśmy zbyt wybredni i uda nam się coś w końcu dopasować. Jednak problem pojawia się, gdy chcemy mieć coś idealnie dopasowanego. Wtedy najlepiej wykonać kopertę samemu.
Potrzebne materiały
  • grubszy ozdobny papier
  • ozdobny papier do wyklejenia wnętrza koperty
  • klej – najlepiej w sztyfcie lub kulce
  • nóż do cięcia papieru
  • linijka,
  • ołówek
Aby zacząć należy wybrać papier na kopertę oraz pasujący do niego papier na wyklejkę.
Następnie na grubszym papierze należy odrysować podobny do tego kształt a następnie dokładnie go wyciąć. Można oczywiście stworzyć podobny kształt w komputerze i tylko go drukować na kartach papieru a następnie dokładnie wycinać. Najlepiej wycinać jest specjalnym przesuwanym przyrządem do cięcia papieru lub (i tutaj bardzo ostrożnie) nożykiem do papieru wzdłuż linijki.
Kolejny krok do wykonania to stworzenie linii zagięcia elementów koperty.
Zagięcia powinny wyglądać tak jak na zdjęciu powyżej.
Kolejnym etapem jest wykonanie wklejki do wnętrza koperty. Powinna ona mieć rozmiar o kilka mm mniejszy niż powierzchnia centralnej części koperty oraz jej skrzydełka zamykającego od góry. Smarujemy brzegi klejem i dokładnie przyklejamy.
Następną czynnością jest sklejenie koperty. Małe boczne skrzydełka uważnie zaginamy do wnętrza i smarujemy klejem ale tak, aby nie było go za dużo, bo wyciek spowoduje albo sklejenie wnętrza koperty albo brzydkie ślady na zewnątrz. Gdy tego dokonamy, niepodklejone duże skrzydełko zaginamy do środka i uważnie przyklejamy.
Gotowe koperty w najprostszej formie wyglądają tak:
Ale oczywiście są to dość proste formy, bo kształty i formy kopert mogą być różne, kwadratowe, prostokątne, bardziej i mniej podłużne, mogą być proste, ale mogą być także oklejane. Bardzo ładnie i efektownie prezentują się np. koperty wykonane z ręcznie robionego papieru.

3 thoughts on “Ozdobna koperta

  1. Pingback: Ozdobna koperta 2 | Kreatywne tworzenie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.