Proste pudełko z papieru


Czasem mamy problem z dobraniem opakowania do naszego prezentu lub po prostu z ładnym opakowaniem na drobiazgi. Dzisiaj zaprezentuję więc jak można samemu wykonać proste pudełko z papieru. Pudełko można wykonać z papieru ozdobnego lub nawet z niezbyt grubego kartonu.

Potrzebujemy do tego:

 • Ozdobny papier lub karton
 • Ostre nożyczki
 • Linijki i ołówek dla ułatwienia.
Z przygotowanego papieru wycinamy kwadrat i dla ułatwienia dzielimy go przekątnymi od rogów. Wszelkie linie rysujemy po stronie papieru, która ma być niewidoczna w pudełku.
Następnie narożnik zaginamy do środka jak na zdjęciu wyżej. Należy robić to dokładnie bo inaczej pudełko może wyjść krzywe.
Następnie zagięty już róg ponownie zginamy na pół w kierunku środka kartki.
Następnie prostujemy zagięcia i podobnie czynimy z pozostałymi rogami kwadratu.
Gdy już tego dokonamy za pomocą nożyczek przecinamy kwadrat po liniach złożenia jak na powyższym zdjęciu.
Następnie dwa nie przecinane rogi zaginamy do środka i tutaj ożemy pomóc sobie klejem i przykleić zagięte narożniki do dna pudełka, ale właściwie nie jest to konieczne – i tak będą się trzymać na swoim miejscu.
Potem boki pudełka podnosimy…
… a ich „swobodne” brzegi zaginamy do środka na zakładkę.
Następnie odcięte wcześniej rogi zaginamy do wnętrza pudełka…
…. i jedna strona pudełka już jest gotowa. Tutaj rzeczywiście klej może się przydać, ponieważ założone brzegi mają tendencję do „wyłażenia” z pudełka.
Jeśli pudełko ma mieć pokrywkę to należy wykonać jeszcze jedno pudełeczko. Ale tym razem wycięty kwadrat musi mieć nieco mniejsze wymiary. Zależnie od wielkości pudełka różnica będzie inna. Gdy wykonujemy pudełko z papieru o formacie karki do drukarki to różnica powinna wynosić około 0,5 cm. Ale gdy jest to sztywniejszy karton to nawet 1 cm. Przy większych formatach różnica będzie większa.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony:
Pudełko można ozdobić np przyklejając coś na nim lub malując. Jeszcze tylko upominek do środka i nasze dzieło gotowe. Życzę powodzenia.

20 thoughts on “Proste pudełko z papieru

 1. Pingback: Proste pudełko z papieru 3 | Kreatywne tworzenie

  • Przyznam, że nie mam pojęcia jaki tutaj dokładnie został użyty papier, ale ja robiłam te pudełka i z bibuły -tej gładkiej i z kartonu i jakoś się dało. Grunt to pomysłowość.

 2. Świetna instrukcja, pudełko wychodzi!
  Chciałam zrobic pudełko o wymiarach 10×10, ale na poczatku użyłam do tego kwadratu 23×23 i wyszło pudełko 8×8. Jeśli wstawimy do poniższej proporcji szukany wymiar podstawy pudełka to wyjdzie nam jaki musimy wyciąc poczatkowy kwadrat:)
  23 – 8
  x – 10(chciałam wymiar 10×10)
  wiec x wyszło mi 28 cm i rzeczywiście gdy wytne początkowy kwadrat 28×28 to później pudełeczko bedzie miało wymiar 10×10 :) Polecam!

  • Pudełko jest robione proporcjonalnie do wielkości użytego papieru. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zrobienie pokrywki w identycznym rozmiarze z pudełkiem. Następnie w pudełku trzeba zrobić wklejkę z kartonu, wyższą od pudełka i na tą wklejkę zakładać pokrywkę. Mam nadzieję, że da się to zrozumieć?
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.