Ręcznie haftowany obrus w stokrotki


recznie haftowany obrus w stokrotki

Kolejna moja praca hafciarska to obrusik z motywem stokrotek. Ten wzór też jest dość stary i także zaczerpnięty z obrusów już istniejących. Wiele jego wariacji krąży w sieci. Obrus wykonany mulinami na lekko rozciągliwym materiale w kolorze właściwie wrzosowym, jednak bardzo trudno uchwycić jego prawdziwy kolor w tak kiepskim świetle. Cóż to jest? Myślę, że to jakaś mieszanka bawełny z czymś syntetycznym.recznie haftowany obrus w stokrotki (1)

To małe dzieło, które teraz prezentuję to mój pierwszy obrus, który wykonałam wiosną 2011 roku i jednocześnie drugi haft jaki w ogóle wykonałam. Zaczęłam od wykonania mereżki i obrębienia jej muliną w kolorze zbliżonym do koloru obrusu. Proste to ale myślę, że jak na pierwsze, konkretne zetknięcie z haftem w ogóle, jest to bardzo udane szycie.

recznie haftowany obrus w stokrotki (3)

Obrusik nie jest wielki, co widać na jednym ze zdjęć wyżej. Ma wymiary 69 cm na 87,5 cm.
recznie haftowany obrus w stokrotki (2)

Dwa brzegi są brzegami fabrycznymi a dwa kolejne – dłuższe obszyłam w pazurki. Na tym zdjęciu widać też dokładniej splot materiału.

recznie haftowany obrus w stokrotki (4)

Dla ciekawych lewa strona, na której wcale nie ma zbyt dużego bałaganu. recznie haftowany obrus w stokrotki (5) Tutaj jeszcze jedno zbliżenie na mereżkę w innym świetle. Użyte ściegi to mereżka wykonana dwiema nitkami muliny, francuskie pączki – potrójne a nie podwójne – wykonane trzema nitkami muliny, oraz nazwijmy to pętelki, które chyba zwą się ściegiem margerytkowym, też wykonane trzema nitkami muliny marki Ariadnarecznie haftowany obrus w stokrotki (6)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.