Ręcznie haftowany obrus z motywem mimozy


recznie haftowany obrus z motywem mimozy

Ten ręcznie haftowany obrus z motywem mimozy powstawał jak prawdziwy UFOk w kilku przysiadach. Zaczęłam go wyszywać dwa lata temu, gdzieś w połowie czerwca i tak kawałek po kawałku powstawał aż do lata 2012 roku. Ale w końcu powstał. 


Wyhaftowałam go na naszym polskim lnie, dość grubym o gęstym splocie, oraz naszymi krajowymi mulinami marki Ariadna. Dzieło to rozpoczęłam od zrobienia pracochłonnej mereżki. Obejmuje ona cały obwód wielgachnego obrusa, przystosowanego do rozkładanego stołu. Sam obrus ma wymiary 198 cm na 125 cm (tak w przybliżeniu oczywiście).  Nie ma na nim dużo haftów, bo taki z założenia miał być: prosty. Chociaż patrząc na sam motyw to wcale taki prosty nie jest. recznie haftowany obrus z motywem mimozy (1)

Ściegi wykorzystane to pączki francuskie – potrójne z trzech nitek muliny, ścieg gałązkowy z dwóch nitek muliny oraz mereżka z dwóch nitek muliny.
recznie haftowany obrus z motywem mimozy (2)

Niestety w tym świetle fotki nie są najlepsze a i stół jest ciut za krótki na pokazanie całej krasy obrusa. Niżej widać narożnik.recznie haftowany obrus z motywem mimozy (3)
recznie haftowany obrus z motywem mimozy (5)

Tutaj można obejrzeć jak wypukły jest wzór. Dlatego prasowanie odbywać się może właściwie tylko po lewej stronie.recznie haftowany obrus z motywem mimozy (6)

Zbliżenie na narożnik z boku. Płótno pierwotnie miało szarawy odcień a po upraniu bardzo ładnie zbielało. Dodam, że obrus ten wyszywałam z myślą o podarowaniu go pewnej osobie, leży sobie więc grzecznie w szafie i czeka na odpowiedni moment. Samo wykonanie mereżki i jej obszycie zajęło mi jakieś trzy bardzo długie wieczory. Jeden narożnik haftował się przez kilkanaście wieczorów, raz że wprawy mi brakowało a drugie, że użyłam nowych mulin pewnej polskiej firmy i potwornie się plątały. Wpadłam więc na pomysł i przed nawleczeniem przeciągałam je przez kawałek parafiny. Pomogło wspaniale i ten pomysł polecam.recznie haftowany obrus z motywem mimozy (7) Standardowo dla ciekawskich lewa strona :D. Pomysł tego wzoru, a konkretnie samych narożników pochodzi z rosyjskojęzycznej książki o tytule Вышивка. Универсальное руководство для начинающих и профессионалов, wydanej w 2008 roku. Sam środek to moja adaptacja schematu. Troszkę dodałam, troszkę ujęłam i oto jest.

recznie haftowany obrus z motywem mimozy (8)

 

2 thoughts on “Ręcznie haftowany obrus z motywem mimozy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.