Serwetki robione na ramce


W tym wpisie sposób na serwetki robione na ramce. Nie potrzeba do tego jakiś specjalnych urządzeń. Na zdjęciach pokazana jest drewniana ramka, ale moja matka robiła takie serwetki na kartonie. Nacinała brzegi w równych odstępach i o „ząbki” zaczepiała nitkę. Ramka pokazana poniżej ma 16 cm średnicy a gwoździe wpite są w odstępach 2 cm. Samo robienie prostej serwetki jest bajecznie proste, a gdy już opanowana zostanie technika robienia tych najłatwiejszych to stworzenie czegoś bardziej zaawansowanego nie przysporzy większych problemów.

Trochę o technice tworzenia. W pierwszej kolejności na ramce rozciągamy kolory, które będą stanowiły wierzchnią warstwę serwetki, jeśli więc na wierzchu chcemy wykonać żółte kwiatki to właśnie od tego koloru zaczynamy pracę. Każdy punkt wiązany jest potrójnym węzłem na krzyż, tak aby pomiędzy każdym pasmem włóczki dochodzącym do węzła rozciągnięta byłą nić wiążąca. Wiązać należy bardzo mocnymi nićmi, najlepiej maszynowymi aby nam nie pękły podczas zaciągania węzłów. Węzły tworzymy „po lewej stronie” a więc od spodu serwetki.  Po wykonaniu wszystkich koniecznych węzłów przecinamy nici przy gwoździach. Jeśli chcemy zrobić np takie wzorki jak w obrazku z żółtymi kwiatuszkami (powiększenie pod koniec wpisu), to należy potem poprzycinać nici wierzchnie.

Ramka może mieć dowolną wielkość i kształt, jednak najwygodniej robić na czymś symetrycznym. A poniżej najpierw zdjęcia przedstawiające proste wiązania a potem mini galeria serwetek.

zdjęcia i opis pochodzą z bloga Ижевчанкаhttp://foto.mail.ru/mail/uga68/170/177.htmlhttp://worldmammy.ucoz.ru/forum/53-961-1http://www.webchiem.com/2011_02_01_archive.html

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.