Stół z kartonu


Dzisiaj zaprezentuję jak zrobić stół z kartonu. Jeśli myślisz, że to jest niemożliwe to udowodnię Ci, że wbrew pozorom jest to dość proste.

Potrzebujemy następujących materiałów i przedmiotów

 1. dwa spore arkusze grubej tektury
 2. dodatkowo kilka pasów tektury – ale tutaj można sobie poradzić wykorzystując przycięte na odpowiednią szerokość kawałki.
 3. papierowa taśma do oklejenia brzegów
 4. 4 papierowe tuby na nogi stolika
 5. dobry klej – najlepiej klej do klejenia na gorąco
 6. nożyk do tektury
 7. nożyczki
 8. miara i linijka – im dłuższa tym lepsza
 9. papierowa taśma malarska
 10. kolorowe farby i pędzel. Farby mogą być akrylowe – gdyż stworzą warstwę izolującą karton przed wilgocią. Ale uwaga! malujemy nimi w przewiewnym miejscu
 11. rękawiczki aby się nie przemalować.

Wszystkie zdjęcia pochodzą stąd:
http://www.liveinternet.ru/users/besta-aks/post111201139

Jak zacząć? Z przygotowanego kartonu wycinamy dwa identyczne prostokąty (koła, trójkąty – zależnie od tego jaki kształt stolika nam się marzy). Jeśli wycinamy prostokąt to warto zwrócić uwagę na to, aby kąty były proste.

Gdy już mamy je wycięte to jeden z nich kładziemy sobie stabilnie, np na stole wyłozonym gazetami – wszak używać będziemy kleju. Następnie przyklejamy na nim poskładane w harmonijkę paski papieru – ich szerokość musi być identyczna – w końcu stolik ma być równy.

Paski muszą być przyklejone dość gęsto – od tego zależy stabilność blatu i samego stolika.

Nie byłoby też wskazane aby były przyklejone równomiernie. Chodzi nam tutaj o rozłożenie ciężaru blatu. Gdy już mamy obklejony cały arkusz kartonu, to przyklejamy do niego drugi wycięty kawałek – trzeba koniecznie uważać na to, aby brzegi do siebie pasowały

Dokładnie przyklejony blat wygląda tak – ważne aby żadna z warstw wierzchnich nie miała załamań

Kolejnym etapem jest przyklejenie brzegu blatu. Do tego potrzebny nam najlepiej jeden długi pasek kartonu. Przyklejamy go kawałek po kawałku pilnując aby zrobić to dobrze i dokładnie.

Gdy już obkleimy brzeg to pora na przycięcie – robimy to nożem do kartonu – ale uważajmy aby się nie pokaleczyć. Ważne jest też aby przyciąć papier równo i nie poprzecinać poziomych warstw kartonu.

Po przycięciu mamy taki oto efekt:

Teraz odrobinę trudniejsze zadanie – oklejamy brzegi samoprzylepną papierową taśmą

I wycinamy otwory na nogi, Tutaj konieczna jest ostrożność – najlepiej przyłożyć przygotowaną na nogi tubę i ją dokładnie odrysować. Następnie wycinamy ją bardzo ostrożnie – ważne aby otwór nie był zbyt szeroki, tak aby noga była w nim mocno obsadzona. Możemy też zabrać się do malowania stolika oraz nóg.

Aby sobie ułatwić możemy wykorzystać papierową taśmę malarską. Wyklejamy nią brzegi kształtu jaki chcemy uzyskać -tak aby był on równy i nie został przez nas zamalowany.

Wierzch mozemy pomalować na jednolity kolor – jako podkład…

… a następnie na nim wymalować jakieś wzory lub okleić go np. starymi zdjęciami czy reprodukcjami.

A taki efekt osiągniemy:

Zostaje nam jeszcze tylko zamocowanie nóg – proponuję je wkleić – czyli najpierw ostrożnie klej do środka a potem wkładamy nogi:

i ostatni test wytrzymałości i mamy gotowy stolik:

prawda, że w sumie proste? Powodzenia

Foto internet

9 thoughts on “Stół z kartonu

 1. Wytrzymałość? na dobrą sprawę stoliki z Ikea też są robione z papieru i jeśli dobrze rozłożyć ciężar to mogą utrzymać i 100kg 😉 a zepsuć można palcem :]

  ostatnio widziałem, że z kartonu robią kaski rowerowe

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.