Świece z woskowego plastra


Jak wielu wie, produkty pochodzenia pszczelego są bardzo zdrowe. Zdrowe jest też palenie w domach świec woskowych. W tym wpisie pokażę jak w prosty sposób wykonać świece z woskowego plastra. Wykonanie tych świec, gdy mamy potrzebne rzeczy, jest naprawdę dziecinnie proste. I naprawdę mogą je wykonać także dzieci. Oczywiście pod nadzorem dorosłych.

Potrzebne materiały:

  • woskowy plaster
  • bawełniany sznurek z przeznaczeniem na knot, grubość zależnie od tego jak grubą świecę będziemy przygotowywać
  • żelazny kubek, garnek lub po prostu puszka, które potem postawimy na ogniu
  • Ostry nóż i linijka do przycięcia plastra i nożyczki do cięcia knota
  • Elektryczny grzejnik, lub coś na czym podgrzejemy (podgrzejemy a nie rozpuścimy) plaster wosku
  • Jakieś naturalne materiały do ozdobienia świec, suszone kwiaty, koronki, rafia i inne

Do wykonania świec w tym przykładzie wykorzystane zostały paski szerokości 8,5 cm. Jest to 1/3 szerokości całego plastra woskowego. Oczywiście można zrobić świece dowolnej wysokości, a na początek warto zacząć z pasami szerokości 4-6 cm.

Kolejny etap to przycięcie knotów do świec, muszą one być dłuższe od wysokości świecy (czyli szerokości pasa wosku) o jakieś 3-4 cm.

Okrawkami wosku, woskowymi kawałkami świec wypełniamy nasze naczynie i rozpuszczamy wosk na bardzo małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Mamy go rozpuścić i tyle.

Gdy wosk stanie się płynny to zanurzamy w nim na kilka minut nasze knoty. W całości. Potem należy je wyjąć i pozwolić ocieknąć nadmiarowi wosku. Reszta powinna na knocie zastygnąć. Tutaj ważna uwaga. Do grubych świec potrzebny jest gruby knot. Jeśli jest on za cienki, to w świecy wypali się tunel. Analogicznie zbyt gruby knot w cienkiej świecy sprawi, że się ona zwyczajnie roztopi zamiast się wypalić.

Teraz najtrudniejszy w sumie etap. Plaster woskowy należy ogrzać na grzejniku, tak aby stał się miękki i przydatny do zwijania. Gdy jest za słabo ogrzany to się zwyczajnie połamie, a chyba nie o to nam chodzi. Gdy w trakcie zwijania dojdziemy do wniosku, że znów jest zbyt chłodny to znów go podgrzewamy. Jeśli nie dysponujesz grzejnikiem spróbuj ogrzać wosk nad palnikiem ale uważaj aby nie zrobić sobie krzywdy i nie przesadzić z podgrzewaniem. Chyba bezpieczniejsze byłoby użycie suszarki.

Gdy już go uplastycznisz to na samym jego brzegu ułóż przygotowany knot, tak aby z jednej strony sięgał do podstawy świecy a z drugiej z niej wystawał. Dla bezpieczeństwa z obu stron możesz pozostawić jego kawałki. Zacznij ciasno zwijać świecę, ale jej nie zgniataj. Po prostu ją zwiń.

Postaraj się zrobić to szybko i równo, zanim wosk stwardnieje. Gdy już zwiniesz świecę do końca to nierówny koniec postaraj się docisnąć do jej korpusu tak aby kształt stał się gładki i równy.

Teraz przytnij końce knotów do odpowiedniej długości. I Gotowe.

Teraz pozostaje Ci już tylko ozdobić świecę aby stała się pięknym dziełem sztuki. Możesz przecież zrobić z niej bardzo piękny podarunek.

Źródło zdjęć i sposobu wykonania: blog Марриэтта

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.