Jak zrobić świecznik ze słonego ciasta


Świecznik czy też lampa wykonane z masy solnej mogą być bardzo urocze. Dodatkowym atutem jest to, że taki świecznik jak na zdjęciu jest bardzo prosty w przygotowaniu.  

W pierwszej kolejności należy przygotować masę solną. Przepis na nią znajduje się tutaj.  Ciasto do tego projektu musi być dość twarde, ponieważ zbyt miękkie nie będzie trzymało pożądanej przez nas formy.

Gdy już mamy gotową masę to musimy ją rozwałkować na dość cienki ale w miarę  równy w grubości placek.

Z przygotowanego ciasta należy wyciąć równy krążek. Pamiętaj aby pod ciasto coś podłożyć.

 

 Krążek powinien mieć około 20cm średnicy. Gdy już go przygotujemy to należy ułożyć go na słoiku. Słoik powinien już stać na blasze przykrytej folią aluminiową lub papierem do pieczenia

Wstawiamy to do piekarnika nagrzanego do 60 stopni na około godzinę. Potem to odwracamy i pozwalamy dalej schnąć już przy wyłączonym piecu. Gdy wystygnie ostrożnie wyjmujemy.

 

 Gdy wystygnie to za pomocą kleju wikol przyklej pozostałe elementy i znów wstaw do pieca w celu wysuszenia. Najpierw nastaw na niską temperaturę i zwiększaj ją stopniowo. Optymalna temperatura to 80 -100 stopni Celsjusza. Po całkowitym wyschnięciu ciasto może być malowane gwaszem lub farbami akrylowymi, wieloma warstwami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ten sam sposób możesz zrobić sobie koszyczek na różne „przydasie”.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło

3 thoughts on “Jak zrobić świecznik ze słonego ciasta

    • trzeba coś podłożyć i delikatnie „wyskrobać”. Tak jest najbezpieczniej. Proponuję nóż o ostrych końcach. Oczywiście jeśli robimy to na wysuszonym. Jeśli ciasto jest odpowiednio twarde to zaryzykowałabym wycięcie ich przed suszeniem 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.