Szklana kula decoupage


Dzisiaj zaprezentuję jak można ozdobić szklaną kulę, lub tez inne szklane przedmioty tak aby wyglądały niecodziennie i oryginalnie. Metoda jaką wykorzystamy zwana jest decoupage

Potrzebujemy:
  • Szklaną kulę, lub inny szklany przedmiot.
  • Farby akrylowe – magenta lub różowa oraz biała
  • Klej wikol
  • Gąbka do nanoszenia farby
  • Serwetki z nadrukiem jaki chcemy nanieść na naszą kulę
  • Ostre nożyczki
  • Farba w tubce do wykonania konturów
  • Aceton lub spirytus do oczyszczenia powierzchni szkła
Autorką wszystkich zdjęć jest Светлана Масленникова
Gdy już mamy zgromadzone wszystkie niezbędne przedmioty zabieramy się do pracy. Szklaną powierzchnię należy oczyścić z zatłuszczeń itp poprzez zmycie jej acetonem lub po prostu spirytusem. Gdy już ją przygotujemy to za pomocą gąbki nanosimy na nią białą farbę akrylową. Robimy to niezbyt grubo, na zasadzie stawiania pieczątek. Ważne aby uzyskać efekt zmrożonego szkła. UWAGA: wszystkie substancje potrzebne do tego dzieła używane powinny być w przewiewnym pomieszczeniu gdyż ich opary są szkodliwe dla zdrowia.
Wygląda to tak. Teraz farba powinna wyschnąć, potrwa to kilka godzin.
Kolejnym krokiem jest nałożenie różowego cienia. Nakładamy go uważnie grubiej na dole i dużo bardziej delikatnie na górnej części kuli. Po nałożeniu farba znów musi dobrze wyschnąć.
Po wyschnięciu farby przychodzi pora na nałożenie naszych ozdób. Z wybranych serwetek dokładnie wycinamy ozdobę – w tym przypadku kwiaty. Interesuje nas tylko wierzchnia warstwa z wzorem. Powierzchnie kuli malujemy przy pomocy pędzla wikolem rozcieńczonym wodą i bardzo ostrożnie i równo przyklejamy wycięte kwiaty. Następnie bardzo uważnie palujemy całość jeszcze raz wikolem. Nie może go być za dużo i musi być rozłożony dokładnie i równo.
Po naklejeniu i wyschnięciu kwiatów warto całość pomalować co najmniej jedną warstwą bezbarwnego akrylu. Zasada jest taka, że musimy uzyskać gładką i jednolitą fakturę i nie powinno czuć się pod palcami konturów serwetek. Ale nie wolno przesadzić.
Gdy już polakierujemy naszą kulę, to za pomocą cienkiego pędzelka lub złotego akrylu w tubce możemy dodać zdobienia konturów.
To oczywiście też musi wyschnąć. Po tym zabiegu możemy powiedzieć, że kula jest gotowa. Trochę to trwa jednak efekt jest bardzo interesujący

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.